A A A

Załóż osobisty blog

PC Format 4/2009
Jeżeli regularnie korzystasz z internetu, to z pewnością spotkałeś się z terminem WordPress. Słowo to jest nazwą najpopularniejszego na świecie systemu blogerskiego. WordPress jest oprogramowaniem opracowanym w bardzo popularnym w internecie języku skryptowym PHP rozpowszechnianym na licencji GNU (General Public License), co oznacza, że jest dostępny za darmo.

Najnowszą wersją, dostępną w momencie opracowywania tego artykułu, była wersja oznaczona numerami 2.7.1 (z 10 lutego 2008 roku). Jak korzystać z WordPressa? Masz do wyboru dwie drogi. Pierwsza polega na pobraniu oprogramowania z witryny domowej projektu www.wordpress.org), a następnie zainstalowaniu go na własnym serwerze. Tę drogę powinieneś obrać, gdy masz własny serwer. Jednak instalacja WordPressa na własnym serwerze wymaga oprogramowania serwerowego Apache z uaktywnioną obsługą PHP w wersji co najmniej 4.2 (plus moduł mod_rewrite) i bazą danych MySQL w wersji nie starszej niż 4.0.

Jednak możesz korzystać z możliwości WordPressa bez wnikania w techniczne aspekty instalacji tego oprogramowania na serwerze. To jest właśnie druga droga. Wystarczy, że zarejestrujesz bezpłatne konto w serwisie wordpress.org. I tą drogą poprowadzimy cię w dalszej części naszego przewodnika.

Darmowe konto blogerskie w systemie WordPress

W warsztacie przedstawiamy krok po kroku procedurę rejestracyjną wymaganą do założenia własnego blogu opartego na oprogramowaniu WordPress.


Uruchom przeglądarkę WWW i w pasku adresowym wpisz www.wordpress.org. Po chwili zobaczysz główną stronę witryny domowej WordPressa. Z poziomego menu widocznego w górnej części strony wybierz element Download lub kliknij widoczny na głównej stronie przycisk Download WordPress.


Na kolejnej stronie kliknij widoczny w pierwszym akapicie odsyłacz getting a free account on WordPress.com.


Wyświetli się główna strona witryny WordPress.com. Po prawej stronie, pod przyciskiem Sing Up Now! jest widoczna lista Preferred language. Domyślnie aktywną w niej pozycją jest English i nie ma na niej pozycji „język polski”. Jeżeli jednak łączysz się z internetem z Polski, powinieneś zobaczyć pod wspomnianą listą pasek z komunikatem WordPress.com is also available in Polski. Kliknij odsyłacz Polski.


Ponownie zobaczysz główną stronę serwisu WordPress.com, ale już w naszym języku. Kliknij widoczny na górze strony przycisk Zapisz się teraz.


W przeglądarce pojawi się formularz rejestracyjny. Wpisz kolejno nazwę użytkownika (nazwa ta będzie pierwszym składnikiem utworzonej w serwisie domeny wedle wzorca twojanazwa.wordpress.com) i dwukrotnie hasło. Wpisz na tyle długie hasło, by w pasku Password Strength (siła hasła) pojawił się napis: Strong. Następnie podaj swój adres e-mailowy i zaznacz pole wyboru obok zdania Przeczytałem i zgadzam się w pełnej rozciągłości z pasjonującymi postawieniami tej usługi. Upewnij się też, że pod wspomnianym polem wyboru jest zaznaczona opcja Poproszę bloga!, i kliknij Następny.


Na kolejnej stronie, w polu Blog Domain (niestety spolszczenie formularza rejestracyjnego nie jest pełne, część komunikatów i wpisów pozostała w języku angielskim) zobaczysz proponowaną domenę prowadzącą do twojego nowego blogu twojanazwa.wordpress.com. Wpisz odpowiadający ci tytuł blogu Nowy wspaniały blog (będzie widoczny w pasku tytułowym przeglądarki). Pozostaw domyślnie wybrany język polski. Następnie zdecyduj, czy chcesz, aby twój blog był indeksowany przez Google’a i inne wyszukiwarki. Jeżeli tak, pozostaw domyślnie zaznaczone pole wyboru: Chcę, aby mój blog mógł pojawiać się w wyszukiwarkach takich jak Google lub Technorati oraz w publicznych. W przeciwnym wypadku odznacz to pole. Kliknij przycisk Signup, by przesłać wypełniony formularz rejestracyjny do serwisu.


Otrzymasz informację, że na podany przez ciebie adres został wysłany e-mail aktywujący konto. Zgodnie z komunikatem list powinien dotrzeć w ciągu 30 minut od wysłania wypełnionego formularza rejestracyjnego. W międzyczasie możesz dodatkowo wypełnić formularz danymi uzupełniającymi twój profil w serwisie.


Odbierz pocztę i w e-mailu otrzymanym od serwisu WordPress.com kliknij link aktywacyjny. Po chwili powinieneś zobaczyć komunikat informujący o uaktywnieniu twojego blogu. Możesz zobaczyć, jak on wygląda, klikając odnośnik View your site lub od razu zalogować się do niego, klikając Login.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto