Wyposażenie
Jak każdy dysk sieciowy, również NAS-200R składa się z obudowy, w której znajduje się niewielka płytka z układami elektronicznymi, portem sieciowym oraz portami SATA. W środku urządzenia można zamontować maksymalnie dwa 3,5-calowe dyski SATA, a także skonfigurować je jako tzw. JBOD (jeden dysk o sumarycznej pojemności), a także RAID 0 lub RAID 1.
Wadą urządzenia jest interfejs Fast Ethernet (obecnie prawie wszystkie dyski sieciowe, czyli NAS-y, mają już Gigabit Ethernet), co ogranicza szybkość przesyłania danych do ok. 10 MB/s. Atutem jest natomiast port USB służący do podłączenia drukarki i udostępnienia jej użytkownikom sieci. Dla wielu osób zaletą będzie także polskojęzyczny interfejs urządzenia, dostępny przez przeglądarkę WWW.
Możliwości
Podstawową rolą NAS-200R jest oczywiście przechowywanie plików i udostępnianie ich w sieci. Po uruchomieniu dysk jest widoczny w otoczeniu sieciowym Windows. Urządzenie ma też serwer FTP, serwer mediów strumieniowych (materiały z niego można odtwarzać na odtwarzaczu sieciowym), a także klienta BitTorrent. Ta ostatnia funkcja działa w ten sposób, że użytkownik wskazuje na dysku twardym plik torrent, a urządzenie kontynuuje pobieranie bez udziału komputera. Niestety, pobieranie jest ograniczone do 4 torrentów jednocześnie.
Ciekawym dodatkiem do urządzenia jest SyncQuick NAS Manager – oprogramowanie pomocne w uruchomieniu sprzętu, ale także służące do backupu danych i dwukierunkowej synchronizacji.
Mimo wielu użytecznych cech NAS-200R jest urządzeniem dla niewymagających, a wynika to ze słabej wydajności. Ograniczeniem jest nie tylko Fast Ethernet, ale także zastosowane układy elektroniczne. Powodują one, że czas reakcji dysku wynosi 180 ms, co można najbardziej odczuć przy zapisie i odczycie małych plików.
PLUSY:
- Obsługa RAID
- Serwer FTP, mediów strumieniowych, druku
- Pobieranie torrentów
- Polski interfejs
MINUSY:
- Słaba wydajność
- Konfiguracja RAID za pomocą zworek