A A A

Zamiast trzeciej ręki

PC Format 2/2008
Przydają się podczas prowadzenia samochodu, jazdy na rowerze czy pracy biurowej, czyli wtedy, gdy ręce są zajęte np. trzymaniem kierownicy lub pisaniem na klawiaturze. Mowa o zestawach głośnomówiących oraz słuchawkach do komórek.

W zgodzie z prawem

W polskim prawodawstwie użytkowanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia samochodu reguluje ustawa „Prawo w ruchu drogowym” z 20 czerwca 1997 r. Artykuł 45, ustęp 2, punkt 1 mówi, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu, którego słuchawkę lub mikrofon trzeba trzymać w ręku. Zgodnie z obecnie obowiązującym taryfikatorem mandatów za złamanie tego przepisu grozi grzywna 200 złotych. Podobne zakazy dotyczące używania telefonu podczas jazdy obowiązują w większości krajów europejskich.

Najprostszym i najtańszym (cena od kilkunastu złotych) urządzeniem do korzystania z telefonu bez użycia rąk jest przewodowy zestaw słuchawkowy – długi przewód z jednej strony zakończony słuchawką, najczęściej douszną, a z drugiej wtyczką do portu telefonu komórkowego. Na kablu jest umieszczony mikrofon oraz klips umożliwiający przymocowanie go do odzieży. Zwykle obok mikrofonu znajduje się także przycisk do odbierania i kończenia połączeń, a czasem również pokrętło głośności. W niektórych zestawach wbudowany mikrofon można wykorzystać do przekazywania do telefonu poleceń głosowych, np. wybierać kontakt z książki telefonicznej, jeżeli telefon ma takie funkcje.

Przewodowy zestaw słuchawkowy ma dwie zasadnicze wady. Po pierwsze, kabel przeszkadza w użytkowaniu urządzenia. Przy gwałtownych ruchach, np. mocnym skręcie kierownicy, słuchawka wypada z ucha, a przewód zaczepia się o elementy wyposażenia auta. Poza tym zestaw trzeba mocować do ubrania przy każdym wsiadaniu do auta, a przy wychodzeniu należy go zdemontować lub zabrać razem z telefonem. Drugą wadą jest specyfika słuchawki dousznej – gdy dłużej się jej używa, małżowina zaczyna boleć, a ponowne włożenie słuchawki do ucha może być nieprzyjemne.

Słuchawki przewodowe czasami są oferowane razem z nowo zakupionym telefonem. W telefonach wyposażonych w radio lub odtwarzacz MP3 rolę zestawu słuchawkowego pełnią dołączane słuchawki stereofoniczne. Jeśli kupujesz zestaw słuchawkowy oddzielnie, sprawdź, czy jego wtyczka pasuje do portu w telefonie. Zwykle na opakowaniu zestawu znajduje się informacja, z jakimi telefonami on współpracuje. Zwróć też uwagę na długość kabla zestawu – nie powinien być ani za długi, ani zbyt krótki. Najlepiej zmierz odległość między głową a miejscem, w którym komórka będzie się znajdowała w trakcie jazdy (np. uchwytem na telefon, jeśli masz taki zamontowany w samochodzie), pamiętając, że kabel powinien luźno zwisać wzdłuż ciała. Ważna jest też jakość mocowania mikrofonu.

Słuchawka bardziej uniwersalna

Znacznie wygodniejsze od słuchawek przewodowych są zestawy bezprzewodowe – najtańsze kosztują 50–60 zł – które komunikują się z telefonem za pomocą technologii Bluetooth. Słuchawkę taką mocuje się za pomocą giętkiej obejmy wokół ucha. Po tej stronie urządzenia, która znajduje się najbliżej ust, jest zamocowany mikrofon.

Najpierw należy połączyć słuchawkę z telefonem, czyli wykonać tzw. sparowanie. Jest to operacja jednorazowa i polega na dodaniu słuchawki do listy urządzeń akceptowanych przez komórkę (w ustawieniach telefonu w opcjach dotyczących połączeń). Dioda na obudowie słuchawki sygnalizuje pomyślne sparowanie urządzenia z telefonem, a także rozładowanie baterii słuchawki. Ładowanie odbywa się zazwyczaj za pomocą ładowarki sieciowej kupowanej razem ze słuchawką. Po jednokrotnym ładowaniu baterii urządzenie może czuwać przez ok. 200 godzin i zapewniać 10 godzin rozmowy.

Połączenie przychodzące jest sygnalizowane dźwiękiem w słuchawce. Odbiera się je za pomocą przycisku na urządzeniu. W tym momencie słuchawka przejmuje od telefonu funkcję prowadzenia rozmowy. W czasie trwania połączenia można płynnie przejść do rozmowy bezpośrednio przez telefon, nie przerywając połączenia.

Słuchawka bezprzewodowa, w zależności od modelu, oferuje różne dodatkowe funkcje. Najczęściej spotykane to regulacja głośności, głosowe wybieranie numeru (o ile telefon ma taką funkcję), ponowne wybranie ostatniego numeru, odrzucanie połączeń przychodzących, wyłączanie mikrofonu. Liczba przycisków jest zazwyczaj ograniczona do trzech – jeden uniwersalny służy m.in. do odbierania połączeń, dwa do regulacji głośności.

Oczywiście przed zakupem takiej słuchawki trzeba się upewnić, czy telefon jest wyposażony w port Blue- tooth. Bezprzewodowe słuchawki wytwarza większość producentów komórek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. słuchawkę Nokii wykorzystać z telefonem Motoroli – standard Bluetooth jest uniwersalny i niezależny od producenta. Dzięki temu, gdy wymienisz telefon na model innej marki, nie będziesz musiał kupować nowej słuchawki bezprzewodowej.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto