W poprzednim wydaniu PC Formatu zamieściliśmy test dysków SSD – m. in. pamięci w formacie M.2 korzystających z magistrali PCIe i protokołu NVMe. Kilka dni po teście dotarł do nas dysk Adata z serii XPG SX8000, który z łatwością pokonał zwycięzcę testu z tej kategorii – Intela SSD 600p. Jednak nie musieliśmy długo czekać na nowego Samsunga z serii 960 Evo, który bez problemu przeskoczył wszystkich konkurentów.
Parametry nowych dysków okazały się tak dobre, że nie zmieściły się w ustalonym wcześniej przedziale – musieliśmy od nowa przeliczyć tabelę. Dlatego oprócz dwóch najnowszych dysków zamieściliśmy w niej produkt Intela z nowymi ocenami.
Budowa
Testowane dyski maja kilka cech wspólnych. Łączą je format M.2 2280 (standardowa długość 80 mm), magistrala PCIe 3.0 x4 o teoretycznej przepustowości 4 GB/s, a także wsparcie protokołu NVMe. Dyski wykorzystują też pamięci TLC 3D. Właściwie na tym podobieństwa się kończą.
Samsung korzysta wyłącznie z własnych komponentów: kontrolera Polaris (jest to specjalizowany procesor ARM), pamięci 3D V-NAND, a także bufora w postaci 512 MB pamięci LPDDR3. Z kolei Adata w omawianej serii dysków wykorzystuje kontroler Silicon Motion SM2260G, pamięci firmy Micron oraz bufor DDR o nieznanej pojemności (informacji nie ma w danych technicznych).
Technologie
Dyski Samsunga wykorzystują nową technologię Intelligent TurboWrite, która przyspiesza zarówno zapis, jak i odczyt danych. Stosowane są też inne, starsze rozwiązania: Dynamic Thermal Guard (obniża szybkość zapisu, gdy temperatura przekroczy 70 stopni) i 256-bitowe szyfrowanie AES. Zgodność ze specyfikacją Opal oznacza, że dane są bezpieczne. Podobnie jak w przypadku innych dysków Samsunga do zarządzania służy oprogramowanie Magician.
Model Adata buforuje z użyciem pamięci DDR i pamięci pracującej w trybie SLC (jeden bit danych w komórce), a dodatkowo ma funkcje przyspieszające pracę: RAID Engine oraz Data Shaping. Ponadto wykorzystuje kontrolę integralności danych za pomocą algorytmu LDPC (Low Density Parity Check) i ponoć zapewnia wysokie TBW, choć producent nie podaje konkretnej wartości.
Wydajność
Teoretyczne parametry dysków Adata XPG SX800 są świetne – o wiele lepsze niż dysku Intel SSD 600p o podobnej pojemności. Jednak parametry Samsunga 960 Evo powalają – np. podczas operacji sekwencyjnych jego prędkość to 3200 oraz 1800 MB/s. Co więcej, seria 960 Evo wcale nie jest najszybsza, bo Samsung oferuje jeszcze wydajniejszą serię 960 Pro.
Wydajność podawana przez producenta przekłada się na osiągi uzyskane podczas testów (u nas na płycie głównej Asus B150M-A/M.2). W wypadku Samsunga szybkość transferu danych podczas operacji sekwencyjnych wynosiła 3146/1752 MB/s (test ATTO),
a dysk Adata osiągnął szybkość odczytu/zapisu 2095/1148 MB/s. Jeśli chodzi o szybkość wykonywania operacji losowych, pomiary niemal zgadzają się z parametrami podanymi przez producentów. Samsung 960 Evo wykonuje 324/346 tys. operacji, Adata XPG SX8000 – 103/141 tys. operacji na sekundę.
Zwykle jest tak, że najnowsze produkty mają podobne cechy. W naszym teście Samsung okazał się lepszy od najbliższego konkurenta aż o połowę! Nie jest to wyłącznie zasługa sprzętu, na wyniki wpływa zapewne również dedykowany sterownik NVMe.