W artykule:
- Charakterystyka aplikacji GPS
- Porady dotyczące zakupu i instalacji
- Test 8 programów
Możliwości mobilnych aplikacji do nawigacji nie odbiegają od funkcji programów instalowanych w urządzeniach przeznaczonych do nawigacji samochodowej (tzw. PND – ang. Personal Navigation Device). Oczywiście, zdarzają się programy o bardzo ubogich możliwościach, ale te zazwyczaj są dostępne za darmo. Za to płatne aplikacje mają funkcje korzystające z transmisji danych w sieci 3G do pozyskiwania z internetu różnego rodzaju informacji istotnych dla kierowcy: trwających remontach dróg, pogodzie, korkach itp. Następnie informacje te mogą być wykorzystywane podczas planowania trasy lub przez kierowcę podczas jazdy.
Mapa najważniejsza
Istotne elementy mapy to: dokładne odwzorowanie sieci dróg, czytelność i aktualność. Ponieważ smartfon jest stale podłączony do internetu, aktualizacje map trafiają do jego pamięci chwilę po opublikowaniu ich przez producenta (nie musisz ich wgrywać ręcznie, jak w urządzenia PND). Dodatkowo część aplikacji korzysta z tzw. map online. Oznacza to, że nie są na stałe przechowywane w pamięci smartfonu. Fragmenty mapy okolicy, po której podróżujesz, są na bieżąco pobierane przez sieć 3G. Zalety takiego rozwiązania to bardzo aktualne mapy. Wady to opłaty za transmisję danych (zazwyczaj niewielkie) i możliwe problemy z nawigacją w przypadku trwałej utraty zasięgu sieci 3G – z chwilowymi brakami połączenia z internetem aplikacje świetne sobie radzą, pobierając fragmenty mapy „na zapas”.
Darmowa lub płatna
Zanim zdecydujesz o wyborze konkretnej aplikacji, musisz sprawdzić, jakie programy są dostępne na system operacyjny twojego smartfonu. W najlepszej sytuacji są posiadacze telefonów z Androidem, na które jest dostępna darmowa nawigacja na mapach Google. Ponadto wybór aplikacji (darmowych i płatnych) jest największy. Dużo opcji mają także posiadacze iphone’ów, choć tu próżno szukać aplikacji darmowych. Użytkownicy mniej popularnych systemów muszą się zadowolić skromnym wyborem, np. na system Bada są zaledwie dwie sensowne aplikacje. Posiadacze Nokii z systemem Symbian i Windows Phone otrzymują aplikację do nawigacji za darmo razem ze smartfonem.
Ceny programów do nawigacji wynoszą od 50 do nawet 300 zł. Najbardziej opłacalne są programy, które w niskiej cenie pozwalają zakupić tylko mapę interesującego cię kraju zamiast droższej dużej części kontynentu.
Prosto ze sklepu
Programy GPS najczęściej możesz pobrać ze sklepu z aplikacjami. Opłata licencyjna jest pobierana albo bezpośrednio w sklepie, albo musisz kupić klucz aktywacyjny na stronie producenta. W przypadku systemu Android niektóre programy należy pobrać w postaci pliku z rozszerzeniem .apk ze strony producenta. Pobierz plik do pamięci smartfonu, w ustawieniach systemu zaznacz opcję Nieznane źródła, a potem w menedżerze plików kliknij plik z rozszerzeniem .apk – rozpocznie się instalacja programu.
Jaki smartfon do nawigacji GPS
Moduł GPS ma każdy nowoczesny smartfon, a także spora część tabletów (te urządzenia też mogą służyć jako nawigacja). Dlatego, wybierając smartfon pod kątem nawigacji, zwróć uwagę przede wszystkim na ekran. Im większa przekątna, tym wygodniejsze będzie korzystanie z nawigacji. Funkcjonalne minimum to 3,5 cala. Sprawdź, czy obraz na ekranie jest widoczny w mocnym świetle (w słońcu). Do smartfonu dokup uniwersalny uchwyt mocowany do szyby auta.