A A A

Zmiana w oknach

PC Format 3/2008
Chcesz maksymalnie dopasować Windows do swoich potrzeb, ale opcje wbudowane w standardowe okna dialogowe nie wystarczają do tego celu? Skorzystaj z darmowych programów, za których pomocą dostosujesz nawet najbardziej wyszukane funkcje systemu operacyjnego.

Teoretycznie niemal dowolną funkcję systemu można kontrolować za pośrednictwem rejestru Windows. Ta centralna baza danych wszystkich ustawień systemu jest jednak dość kłopotliwa w edycji, a ponadto popełnienie błędu podczas jej modyfikowania może mieć niekorzystny wpływ na działanie i stabilność Windows. Stąd nasza propozycja, skorzystaj ze sprawdzonych przez nas programów. Opisywane aplikacje nie są fałszywymi tweakerami, które tylko udają, że coś robią. Za ich pomocą będziesz mógł ingerować w ustawienia systemu w znacznie większym zakresie niż przy stosowaniu standardowych okien dialogowych.

Korzystanie z RegTweakage.NET

Ten niewielki, niewymagający instalacji program to interesujące narzędzie dla miłośników modyfikacji Windows. Nie tylko pozwala zmieniać wiele funkcji systemowych, ale także – ze względu na specyfikę działania (co przedstawiamy poniżej) – umożliwia poznanie składników rejestru Windows, które muszą być dodane bądź zmodyfikowane, by dana sztuczka się powiodła. Uwaga! Program potrzebuje do prawidłowego działania zainstalowanych w systemie bibliotek .NET Framework 2.0 oraz połączenia komputera z internetem.


Na naszym krążku znajdziesz spakowany (w formacie ZIP) plik o nazwie rtdotnet_0_2_beta. Rozpakuj go do dowolnego foldera i dwukrotnie kliknij ikonę Reg Tweakage.NET.



Jeżeli zobaczysz okno: Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, kliknij przycisk Uruchom.


Przez chwilę program będzie się łączył z internetową bazą gotowych modyfikacji i po ich pobraniu zobaczysz jego okno główne otwarte na zakładce Main.



Przejdź do zakładki Context Menus. Znajdziesz tu pola wyboru będące przełącznikami różnych funkcji systemu związanych z menu kontekstowym (tym, które wywołujesz, klikając na jakimś elemencie prawym przyciskiem myszki). Przykładowo pole Add 'Command Prompt Here' to Right Click Menu of Folders umożliwia umieszczenie w menu kontekstowym plików i folderów polecenia pozwalającego na szybkie wywołanie okna wiersza poleceń Windows. Z kolei pole [My Computer] Add Control Panel służy do aktywacji funkcji wyświetlającej w menu kontekstowym ikony Mój komputer pozycji pozwalającej szybko uruchomić Panel sterowania.


Pod zakładką Desktop znajdziesz przełączniki ustawiające funkcje związane z wyświetlaniem elementów na pulpicie Windows. Zakładka Explorer zawiera funkcje dotyczące Eksploratora Windows, zakładka Internet Explorer dotyczy oczywiście przeglądarki WWW Microsoftu itd. Wszystkie funkcje, które możesz zmienić w systemie za pomocą RegTweakage, są pogrupowane w zakładkach. Ponieważ pól w programie jest bardzo dużo, szczególnie przydatne funkcje wymieniliśmy w ramce „Przydatne zmiany w RegTweakage.NET”.


Samo zaznaczenie pól nie aktywuje jeszcze danej funkcji. Jeżeli chcesz uaktywnić jakąś zmianę, zaznacz interesujące cię pola i kliknij przycisk Compile.


Zobaczysz okno Compile. Ten tekst to w istocie treść pliku REG, za którego pomocą możesz modyfikować rejestr Windows. Kliknij przycisk Save. Następnie w oknie Zapisywanie jako wprowadź nazwę pliku i kliknij Zapisz.


W wyniku opisanych działań, na dysku twardym, we wskazanym przez ciebie miejscu pojawi się nowy plik o podanej przez ciebie nazwie i rozszerzeniu .reg. Aby wprowadzić zmianę do systemu, dwukrotnie kliknij taki plik, np. wiersz polecen z menu kontekstowego, i w oknie komunikatu potwierdź chęć jej wprowadzenia, klikając przycisk Tak. Zobaczysz komunikat potwierdzający poprawne wprowadzenie modyfikacji rejestru. Kliknij OK i sprawdź, czy zmiana „weszła w życie”.


Zaletą programu jest przejrzystość wprowadzanych przez niego ustawień właśnie dzięki temu, że przed zaaplikowaniem zmian widzisz kod, jaki zostanie wprowadzony do rejestru, a dokładniej, jaki klucz będzie modyfikowany i jakie wartości w danym kluczu będą dodawane lub edytowane. RegTweakage.NET ma jednak dość poważną wadę – anglojęzyczny interfejs. Dla tych, którym to przeszkadza, mamy inne programy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto