Rozwiązania ułatwiające wyszukiwanie informacji i uczenie się, systemy do zarządzania energią i do zastosowań w motoryzacji – to tylko niektóre dziedziny, w których Intel prowadzi prace badawcze. I jeszcze poszerza obszar działania – utworzył nowy dział badawczy, który ma opracowywać nowatorskie interfejsy użytkownika, zmieniające sposoby interakcji człowieka z urządzeniami komputerowymi przyszłości.
Jak się liczy pieniądze
Wśród systemów do rozpoznawania obiektów znalazło się rozwiązanie dla szkół. Dzięki znajdującej się w komputerze szkolnym Classmate PC kamerze internetowej oraz specjalnemu oprogramowaniu uczeń może nauczyć się rozpoznawania monet i liczenia pieniędzy, a także zapoznać się z pojęciem zbiorów.
Rozszerzeniem tego projektu jest system Portico – interaktywny interfejs 3D, korzystający z tabletu i dwóch kamer zamontowanych na wysięgnikach. Dzięki kamerom system potrafi rozpoznawać obiekty i śledzić ich położenie w przestrzeni – również na powierzchni wokół tabletu. Tablet ma przekątną 12 cali, ale obszar interakcji jest sześć razy większy od ekranu urządzenia. System Portico może być wykorzystywany do nauki liczenia, rozpoznawania monet i kształtów obiektów, które położy się na tablecie.
Elektroniczni asystenci
Rozpoznawanie obiektów wykorzystuje też elektroniczny asystent, który pomaga w montażu i serwisowaniu komputera, ale ta sama metoda może być zastosowana do dowolnego urządzenia. Wystarczy za pomocą telefonu komórkowego nagrać kod kreskowy komputera i jego podzespołów oraz rejestrować na żywo obraz z komunikatami wyświetlanymi na monitorze.
Zainstalowane w telefonie oprogramowanie połączy się z internetową bazą danych i przyśle instrukcję dotyczącą naprawy, a nawet wyświetli
w dymkach na ekranie telefonu, jakie czynności serwisowe należy podjąć. System może być pomocny dla pracowników serwisów, którzy na miejscu naprawy u klienta spotkają się z nietypową konstrukcją reperowanego urządzenia lub nieznanym problemem technicznym.
Na podobnej zasadzie działa też asystent turysty. W tym przypadku aparatem telefonicznym fotografuje się obiekt i na tej podstawie (potrzebne są jeszcze dane z wbudowanego w komórkę GPS-u dotyczące położenia, w którym znajduje się użytkownik) na ekran telefonu przywołane zostaną informacje i strony WWW dotyczące sfotografowanego obiektu. Turysta w ten sposób szybko może się dowiedzieć, co w tej chwili ogląda, jak również odnaleźć drogę, jeśli zgubił się w obcym mieście. Pomysł nie jest nowy.
Samochody przyszłości
W przyszłości, dzięki technologii wirtualnego dostępu, użytkownik będzie mógł zdalnie, np. korzystając ze smartfonu, połączyć się przez internet z samochodem i uruchomić silnik, wyregulować temperaturę w kabinie, obejrzeć obraz z kamer samochodowych, zamknąć i otworzyć drzwi oraz włączyć i wyłączyć alarm. Zaprezentowany przez Intela samochód wyposażono również w czujniki zderzeniowe i zbliżeniowe, które wysyłają alarmy przez internet, np. w chwili, gdy ktoś uderzy w nasze auto zaparkowane na parkingu przed hipermarketem. Możliwe jest też nagrywanie obrazu z kamer i przesyłanie ich pod wskazany adres internetowy. Pozwoli to później przeanalizować zdarzenia na drodze, co może przydać się np. w szkołach jazdy lub do kontroli służbowych pojazdów w firmach.
Inny ciekawy projekt motoryzacyjny to system do wykrywania odległości między samochodami oraz znajdowania obiektów w tzw. martwym punkcie w celu alarmowania kierowców i zapobiegania wypadkom. System ten śledzi światła poprzedzającego nas pojazdu. Gdy zbliżymy się za bardzo do jadącego przed nami auta lub gdy to zacznie gwałtownie hamować, wówczas podnoszony jest alarm.
Domowe czujniki zużycia energii
Pewnie nie wiesz, ile energii zużywają wykorzystywane w twoim domu urządzenia i nawet nie myślisz, by wyłączyć telewizor, gdy wyskoczysz na godzinkę do sąsiada. Intel pracuje nad urządzeniem, które może skłonić konsumentów do zmian w zachowaniu i pozwoli znacząco ograniczyć zużywaną w gospodarstwie domowym energię. Urządzenie podłącza się do domowej instalacji elektrycznej. Czujnik natychmiast zaczyna mierzyć – i raportować za pośrednictwem sieci Wi-Fi – pobór prądu dla każdego domowego urządzenia elektrycznego.