A A A

Komputer do filmów HD

PC Format 05/2010
Czas, kiedy niemalże dowolny komputer wystarczał do odtwarzania filmów, minął wraz z nadejściem ery filmów HD oraz Full HD. Te, ze względu na rozdzielczości sporo większe od klasycznych materiałów wideo, determinują również wymagania sprzętowe.

Wiele zależy także od czynników programowych, takich jak system operacyjny, odmiana kodeka używanego do odtwarzania filmów czy oprogramowanie do sprzętowego dekodowania filmów przez kartę graficzną. Odpowiedni odtwarzacz, korzystający z mocy karty graficznej, jest w stanie znacznie obniżyć wymagania względem szybkości procesora.

Niestety, nie każdy użytkownik jest w stanie monitorować ewolucje kodeków oraz ich wsparcie do odtwarzania filmów przez poszczególne karty graficzne. W dodatku nie każdy format wideo obsługuje dekodowanie przez grafikę, a poza tym nie każdy użytkownik ma taką kartę, która wspomaga odtwarzanie filmów Full HD. Z tego względu bezpiecznie jest wybrać taki procesor, którego moc obliczeniowa zagwarantuje płynność odtwarzania filmów Full HD, bez względu na wydajność pozostałych komponentów, a szczególnie grafiki.

Ciekawostką jest natomiast to, że z systemów operacyjnych najmniej zasobożerny jest Linux. Systemy Windows stawiają wobec sprzętu w wypadku materiałów HD wyższe wymagania.

Płyta główna

Wybór płyty głównej zależy przede wszystkim od procesora, na jaki się zdecydujesz. Jeśli jednak wybierzesz płytę (lub procesor) ze zintegrowanym układem graficznym, niezbędne będzie dobranie płyty głównej, która poza złączem DVI będzie miała także dodatkowo złącze HDMI, co pozwoli na podłączenie takiego komputera do telewizora. Także dobrze by było, aby karta dźwiękowa zintegrowana z płytą główną miała wyprowadzone cyfrowe wyjście audio S/PDIF. Jeśli zdecydujemy się na obudowę typu media center, zakres płyt głównych musimy zawęzić do konstrukcji formatu mATX.

Pamięć RAM

Pamięć nie ma szczególnego wpływu na dekodowanie filmów HD, dlatego nie ma co do niej jakichś specjalnych wymagań. Pojemność jest podyktowana przez wymagania systemu operacyjnego, np. w przypadku systemu Windows XP do komfortowego oglądania filmów wystarczy 1 GB pamięci RAM. Z kolei rodzaj pamięci jest wymuszony przez specyfikację płyty głównej.

Karta graficzna

Jeśli dekodowanie filmów jest realizowane przez wydajny procesor, karta graficzna nie odgrywa większej roli. Oczywiście nie może to być karta stara, bo nie poradzi sobie z obsługą rozdzielczości 1920x1080. Powinna mieć wyjście HDMI, pozwalające na łatwe przyłączenie komputera do telewizora. Dla osób pragnących wykorzystać kartę graficzną do dekodowania strumieni wideo minimum to Radeon HD 3200 lub GeForce 8200. Także zintegrowana grafika Intela GMA X4500 HD jest w stanie sprzętowo wesprzeć dekodowanie filmów. Pamiętaj też o tym, że jeśli zdecydowałeś się na niskoprofilową obudowę, wybór kart graficznych zostaje automatycznie zawężony do tzw. kart low-profile.

Procesor

Jeśli jesteś w stanie odpowiednio skonfigurować kodeki, by dekodowały filmy na karcie graficznej, procesor nie ma dużego znaczenia – w zupełności wystarczyłby nawet układ jednordzeniowy. Konfiguracja kodeków nie jest jednak wcale taka prosta, więc bezpiecznie jest kupić procesor, który obsłuży filmy Full HD dowolnego formatu, bez względu na pozostałe komponenty. Dotyczy to także użytkowników, którzy mają starsze karty graficzne lub po prostu zintegrowane układy grafiki. Z naszych analiz wynika, że minimum jest to procesor Core 2 Duo E4400 o częstotliwości 2 GHz lub AMD Athlon X2 4400+. W tych procesorach istnieje jednak ryzyko utraty płynności wyświetlania filmów, dlatego bardziej bezpiecznym wyborem jest Core 2 Duo E4500 lub AMD Athlon X2 4800+ (lub modele wyższe).

Monitor

Do filmów HD najlepszy jest monitor o proporcjach 16:9 i rozdzielczości 1920x1080. Równie dobry będzie o proporcjach 16:10 i rozdzielczości 1920x1200). Oczywiście filmy Full HD można oglądać także na monitorach znacznie mniejszych, ale będą miały wtedy gorszą jakość. Dobrym pomysłem jest podłączenie komputera do telewizora Full HD – można wtedy zapomnieć o wymaganiach wobec monitora.


Tagi: multimedia
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto