A A A

Pady w dłoń!

PC Format 11/2009
Rynek konsoli stacjonarnych ogranicza się obecnie do czterech urządzeń: Sony Playstation 2, Nintendo Wii, Microsoft Xbox 360 i Sony Playstation 3. Poszczególne modele znacznie się jednak różnią nie tylko ceną, ale również możliwościami. Wybór wcale nie jest łatwy. Podpowiadamy, jak kupować konsolę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie konsoli

  • Z jakimi typami telewizorów współpracuje konsola
    Jeśli masz telewizor kineskopowy, nie będziesz mógł się cieszyć grafiką HD oferowaną przez konsole Xbox 360 i PS 3. Wybierz PS 2 lub Wii.
  • Jakie gry na nią wydano
    Gdy masz upatrzony tytuł, w który chcesz zagrać, lub ulubioną serię gier, wybierz konsolę, na którą ta gra została przygotowana.
  • Jakie filmy można oglądać na danej konsoli
    Płyt DVD nie odtwarza Wii, a nośniki blu-ray obsługuje tylko PS 3.
  • Możliwość zabawy w grupie
    Do grania w więszym gronie najlepiej nadaje się Wii, ale inne konsole także oferują tryb zabawy w grupie.

Nowoczesna konsola to nie tylko narzędzie do uruchamiania gier wideo, ale także domowe centrum multimedialne do oglądania filmów, słuchania muzyki, przeglądania zdjęć. A nawet korzystania z usług internetowych. Jednym słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.

Podobieństwa i różnice

Choć konsole różnią się specyfikacją techniczną i możliwościami, to pod pewnymi względami są do siebie podobne. Po pierwsze do działania potrzebują telewizora. W przypadku dwóch starszych i mniej zaawansowanych technologicznie urządzeń, PS 2 i Wii, do komfortowej zabawy wystarczy starszy telewizor kineskopowy. Te konsole nie wykorzystują możliwości nowoczesnych ekranów. Odwrotnie jest w przypadku Xbox 360 i PS 3, które wyświetlają grafikę w rozdzielczości 720p, a czasem nawet 1080p – do tego potrzebny jest telewizor, odpowiednio HD Ready i Full HD. Obydwie nowsze konsole współpracują także ze starszymi telewizorami, ale wyświetlany wówczas obraz ma niższą jakość. Konsolę można także podłączyć do monitora komputerowego, należy jednak wtedy, tak jak w przypadku telewizora, zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu.

Podobnie jak w pecetach, gry na konsole są zapisane na dyskach optycznych (standardy zapisu różnią się w zależności od konsoli). Po umieszczeniu płyty w czytniku urządzenie może automatycznie uruchomić grę (czasem przy pierwszym uruchomieniu przeprowadzana jest krótka instalacja na wbudowanym w konsolę dysku twardym). W przypadku trzech najnowszych konsoli gry można kupować też online i pobierać na dysk twardy urządzenia.

Gdzie kupować gry

Różnica w cenie gry, w zależności od punktu sprzedaży, może wynosić nawet 50 zł. Nowe tytuły najkorzystniej kupisz na Allegro i w specjalistycznych sklepach zajmujących się wyłącznie sprzedażą gier wideo. Takich sklepów jest w Polsce zaledwie kilkanaście – większość prowadzi sprzedaż wysyłkową. W dużych sieciach sprzedażowych, np. Empik, Media Markt, Saturn, nowości są zazwyczaj droższe (zgodne z sugerowaną ceną wydawcy), choć można w nich znaleźć także ciekawe promocje, np. film na blu-ray jako gratis do gry na PS  3. Także ceny starszych gier są niższe w sklepach specjalistycznych. W dużych sieciach sprzedażowych szukaj okazji, np. wyprzedaży lub „wietrzenia” magazynów – bywają bardzo atrakcyjne.

Jeśli dotychczas miałeś kontakt tylko z grami na peceta, po przesiadce na konsolę będziesz musiał się przyzwyczaić do odmiennego sterowania. Służy do tego joypad (pad) – trzymane oburącz urządzenie z przyciskami i gałkami analogowymi.

Przed zakupem

Kupując konsolę, możesz się zdecydować na samo urządzenie lub zakupić tzw. bundle, czyli konsolę sprzedawaną w zestawie z jedną lub kilkoma grami. Bez względu na wybór w pudełku znajdziesz, oprócz wspomnianego już pada oraz samej konsoli, kable potrzebne do podłączenia urządzenia do telewizora.

Znaczna część gier należy do grupy tzw. gier multiplatformowych, co oznacza, że wydawane są na wszystkie lub większość konsoli. W takim przypadku musisz kupić grę w wersji zgodnej z twoim urządzeniem. Nie możesz pograć np. w grę wydaną na Xbox 360 na konsoli Sony lub Nintnedo. Co ważne, ten sam tytuł w zależności od wersji konsoli, na którą został wydany, może mieć różną cenę – najtańsze są gry na PS 2 i Wii, gry na PS 3 i Xbox 360 są najdroższe. Różnić może się także sama zawartość gry, np. jakość grafiki.

Oprócz gier multiplatformowych dostępne są także gry przeznaczone wyłącznie na jedną z konsoli. Jeśli zamierzasz kupić konsolę ze względu na upatrzony tytuł, upewnij się, na jaką konsolę został on wydany.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
skuter6
opera
1 grudnia 2010, 11:51
zauważam pewne nie dociągnięcia w artykule ps2
W artykule napisane jest, że starsze wersje ps2 pozbawione są kilku funkcji, a to nie prawda one nie są jej pozbawione, a wymagają dodatkowego sprzętu, jakim jest network adapter, dzięki niemu właśnie w ps2 fat jest możliwość podłączenia internetu, a nawet (czego nie ma w nowszych wersjach) można podłączyć dysk, co prawda nie wiele gier korzysta z niego, ale istnieje otwarte oprogramowanie dzięki, któremu można gry wrzucać na dysk i z niego grać, co jest o wiele wygodniejsze, bo gry szybciej się ładują. Więc nie widzę, żadniej funkcji, którą ma nowsza konsola, a której nie ma starsza. Dodatkowo nie spotkałem się jeszcze z grą pozwalającą zapisywać stan gry na pendrive, także nie wiem skąd ta informacja. Nie wspomniano tu też, że na ps2 można oglądać filmy avi, wystarczy tylko użyć odpowiedniego programu jakim jest sms (simple media system).
zgłoś do moderacji »
avatar
bedziol123
opera
7 października 2009, 19:23
"Pady w dłoń"
Bardzo fajne opisane konsole, oraz ich cechy. Jestem zainteresowany kupnem XBoxa 360 Elite lub konsolą PS3. Nie wiedziałem co wybrać, jednak gdy przeczytałem co piszecie o jednej i drugiej konsoli, postanowiłem jednak kupić PS3. Pozdrawiam ! PCFormat RLZ ! ;)
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto