A A A

Lekkie i wydajne

PC Format 01/2010
Jeśli potrzebujesz notebooka, który jest bardzo mały i lekki, a zarazem ma możliwości typowego laptopa, masz bardzo duży wybór. W tej kategorii produktów różnorodność jest chyba największa.

Czas pracy notebooków na zasilaniu z akumulatora

Duża wydajność nigdy nie idzie w parze z energooszczędnością. Dlatego najdłużej bez zasilania sieciowego, bo nawet 600 minut, działają notebooki z niskonapięciowymi, mniej wydajnymi procesorami. Te najszybsze, z procesorami Core 2 Duo albo Turion X2, są pod tym względem dwukrotnie słabsze.

Dobre wyposażenie

Do niedawna w notebookach przenośnych dominowała przekątna 12,2”, obecnie bardzo dużo modeli ma ekrany o przekątnej 13,3”. Producenci poszli jeszcze dalej, oferując modele z ekranami 14”. Okazuje się, że notebook z takim ekranem może być bardzo lekki, czego najlepszym przykładem jest MSI X-Slim.

Z drugiej strony zaczynają się pojawiać w sprzedaży modele wyjątkowo małe. Mają ekrany 11,6” o rozdzielczości 1366x768 pikseli, a także energooszczędne procesory Celeron ULV (Ultra-Low Voltage) czy Core 2 Solo. Przykładem jest Samsung X120 – prawie jak netbook, tylko cena trochę wyższa, ale też bardziej komfortowa praca.

Nie każdy mały notebook może być wyposażony w napęd optyczny. Nie ma tu jednak żadnej reguły – taki napęd mają niektóre małe modele 12-calowe, a nie mają niektóre 14-calowe. Ten szczegół trzeba dobrać w zależności od potrzeb.

Jeśli chodzi o zestaw portów, małym notebookom nie można wiele zarzucić. Większość ma wyjście HDMI, niektóre port FireWire. Często pojawiają się w nich również szybkie interfejsy sieciowe, takie jak Gigabit Ethernet czy Wi-Fi w standardzie 802.11n. Mniej więcej co drugi model ma też gniazdo ExpressCard na karty rozszerzeń.

Jeden lub dwa rdzenie

Standardową platformą wykorzystywaną w lekkich notebookach jest Intel Centrino (z procesorami Core 2 Duo) albo AMD Puma (z procesorami AMD Turion X2). Nowym, interesującym rozwiązaniem okazuje się platforma, której Intel nadał nazwę CULV (Consumer Ultra-Low Voltage). W jej skład wchodzą specjalne energooszczędne procesory niskonapięciowe: Celeron, Pentium, Core 2 Solo oraz Core 2 Duo. AMD również ma kilka nowych procesorów o ograniczonym poborze mocy, ale nie mieliśmy okazji ocenić żadnego z nich.

Jednordzeniowe układy Intela wykorzystywane w notebookach są trochę wydajniejsze niż Intel Atom do netbooków, dla wielu osób będą za wolne. Dwurdzeniowe, energooszczędne Core 2 Duo SU7300 czy SL9300 są od nich lepsze, ale także wolniejsze od typowych wersji Core 2 Duo stosowanych w notebookach. Trzeba zatem pamiętać, że platforma CULV zawsze będzie wolniejsza niż typowy notebook.

Jeśli chodzi o układy graficzne, w notebookach tej klasy nie ma miejsca na wydajne rozwiązania. Dlatego wszystkie notebooki w tabeli mają grafikę zintegrowaną z chipsetem, choć w testach mieliśmy również modele z dodatkowymi układami graficznymi.

Mobilność na piątkę

Komputery z omawianej kategorii świetnie się nadają do pracy poza domem czy biurem. Co ważne, obecnie świetna mobilność nie jest atrybutem tylko najdroższych modeli po 5–6 tys. zł, jak do niedawna.

Świetnie pod tym względem wypadły wszystkie notebooki z wolnymi, energooszczędnymi, procesorami niskonapięciowymi. Mogą pracować na baterii aż 9–11 godzin! Trzeba zwrócić przy tym uwagę, że są to notebooki lekkie, ważące około 2 kg, a więc wcale nie wyposażone w pokaźne akumulatory. Bardzo dobre oceny mobilności uzyskały także inne notebooki z procesorami niskonapięciowymi.

Na drugim biegunie są notebooki ze „zwykłymi” Core 2 Duo, które mogą pracować na zasilaniu z akumulatora przez 2–4 godziny. Rozwiązaniem najbardziej nietypowym jest MSI X-Slim X400. Mimo że korzysta z platformy CULV, czas pracy na baterii jest nie dłuższy niż 5 godzin. Wynika to z konstrukcji notebooka, a dokładniej mówiąc, z jego małej grubości, wynoszącej zaledwie 25 mm. W tak płaskiej obudowie zmieścił się tylko akumulator o pojemności o połowę mniejszej niż typowa – jedyne 32 Wh.

Nietypowe zastosowania

Wśród przetestowanych przez nas notebooków znalazło się kilka nietypowych modeli. Na przykład HP TouchSmart tx2–1050ew – komputer typu tablet PC. Pokrywa ekranu jest obrotowa i można ją zamknąć ekranem na zewnątrz, a następnie wykorzystać go do odręcznego pisania. Z kolei Acer TravelMate, Lenovo ThinkPad i Toshiba Satellite Pro to typowe notebooki biznesowe. Oznacza to możliwość wydłużenia gwarancji czy zakupu dodatkowych usług serwisowych. W przypadku modelu Fujitsu dostępna jest też technologia Computrace ułatwiająca lokalizację skradzionego notebooka, a w thinkpadach jest dostępny cały zestaw rozwiązań ThinkVantage.


Tagi: testy laptopy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto