Parlament Europejski za ochroną prywatności internautów
Raport opracowany przez Stavrosa Lambrinidisa – greckiego europarlamentarzystę pełniącego m.in. funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Swobód Obywatelskich przy Parlamencie Europejskim (LIBE) – dotyczący utrwalenia bezpieczeństwa i podstawowych wolności w internecie, został zaakceptowany 481 głosami europarlamentarzystów. Przeciwko opowiedziało się zaledwie 25 uprawnionych, przy 21 głosach nieobecnych.
Pełen tekst przyjętego przez europarlamentarzystów tekstu można odczytać (w wersji polskiej) na stronie oficjalnego serwisu Parlamentu Europejskiego.
Ważną dla internautów informacją jest np. obecny w raporcie zapis: "Zaleca przyjęcie dyrektywy w sprawie środków prawa karnego mającej na celu egzekwowanie praw do własności intelektualnej, w oparciu o ocenę zasadności i proporcjonalności dyrektywy w świetle współczesnych badań w zakresie innowacyjności i jednocześnie, w ramach dążenia do realizacji tego celu, zakazującej systematycznego monitorowania i nadzoru poczynań wszystkich użytkowników internetu oraz gwarantującej proporcjonalność kar i popełnianych wykroczeń; w związku z tym zaleca poszanowanie wolności wypowiedzi i stowarzyszania się indywidualnych użytkowników oraz zwalczanie zachęt do nadużyć w cyberprzestrzeni dotyczących praw do własności intelektualnej, w tym również pewnych nadmiernych ograniczeń dostępu wprowadzanych przez samych posiadaczy praw do własności intelektualnej."
Wyraźnie widać, że tym samym Parlament Europejski odrzucił narzucane przez instytucje antypirackie, a także przez rząd francuski (planujący wprowadzić prawo umożliwiające odłączanie podejrzanych o łamanie praw autorskich użytkowników od internetu) propozycje ochrony praw autorskich poprzez całkowite zablokowanie dostępu do sieci.
Źródło: Parlament Europejski