Premier Tusk napisał list do internautów! Kolejny protest branży internetowej
Premier Donald Tusk napisał list do internautów, dotyczący rządowego pomysłu rejestru stron i usług niedozwolonych. "Trzeba się spotkać i porozmawiać" - uważa premier.
List Donalda Tuska zaadresowany do internautów to reakcja na różnego rodzaju akcje protestacyjne przeciwko ustawie antyhazardowej, która zawiera kontrowersyjny art. 179a, mówiący o blokowaniu stron.
Przypominamy, że kilkanaście tysięcy internautów podpisało się pod pod apelem do prezydenta, w którym proszą, by zawetował rządową ustawę antyhazardową. "Lech Kaczyński pochyli się bardzo uważnie nad tym listem" – zapewniał wczoraj na łamach "Rzeczpospolitej" Paweł Wypych, minister z Kancelarii Prezydenta.
W sobotę odbyła się w Warszawie manifestacja, która przebiegała pod hasłem "Obrona Wolnego Internetu", natomiast na popularnym serwisie społecznościowym "Facebook" został założony specjalny profil: „Niech rząd odczepi się od Internetu”.
Niewątpliwie ekipa rządząca zdała sobie sprawę z narastającego konfliktu na linii premier Tusk- polscy internauci i postanowiono nieco załagodzić cały spór. Premier Donald Tusk oświadczył, iż jeszcze raz przyjrzy się ustawie. Tusk zachęca internautów do debaty, która zaplanowana jest na przyszły tydzień.
Oto pełna treść listu premiera:
Moi Drodzy! Fakt, że tak wielu z Was zdecydowało się zabrać głos w sprawie ustawy wprowadzającej rejestr stron niedozwolonych to znak, że trzeba się spotkać i porozmawiać na ten temat.
Uważnie śledzę Wasze opinie, komentarze, pytania i wątpliwości. Zdecydowałem, że jeszcze raz przyjrzę się projektowanej ustawie. Intencją mojego rządu jest zapobieganie wykorzystywania Internetu do rozpowszechniania pornografii dziecięcej, oszustw finansowych czy nielegalnych gier hazardowych, a nie ograniczanie wolności w sieci. Spróbujmy to razem pogodzić. W związku z tym zapraszam Was do debaty, która odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Donald Tusk
***
Tymczasem kilkanaście organizacji podpisało się pod listem wystosowanym do Prezesa Rady Ministrów. Nadawcy listu wyrażają swój sprzeciw wobec inicjatyw legislacyjnych podejmowanych przez rząd. Sygnatariuszami oficjalnego listu przesłanego do Prezesa Rady Ministrów są: Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Fundacja Projekt Polska, Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, Instytut Rozwoju Regionalnego, ISOC Polska, Fundacja Panaptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Nowoczesna Polska oraz Stowarzyszenie Wikimedia.
Oto treść listu:
"Szanowny Panie Premierze,
Wobec pojawienia się w ostatnim czasie szeregu inicjatyw legislacyjnych, których konsekwencje mogą mieć negatywny wpływ na kształt społeczeństwa informacyjnego, w szczególności:
·kolejnych propozycji w zakresie prowadzenia Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych,
·nadawania Policji uprawnień bezpośredniego inwigilowania zawartości komputerów osobistych,
·poszerzenia zakresu retencji danych telekomunikacyjnych, w tym w przypadku świadczenia usług drogą elektroniczną,
·wprowadzenia zmiany w zakresie ograniczania użytkownikom końcowym możliwości korzystania z usług jakie są świadczone za pośrednictwem internetu,
·wprowadzenia do polskiego systemu prawego postanowień Pakietu telekomunikacyjnego oraz innych norm wynikających ze zobowiązań Polski na arenie międzynarodowej,
·kolejnych prób zwiększania kontroli Państwa nad treściami internetu,
wzywamy do wypracowania przy udziale strony społecznej takich rozwiązań prawnych, które w warunkach rozwijającego się społeczeństwa informacyjnego gwarantowałyby poszanowanie praw podstawowych.
Bez respektowania swobody prowadzenia działalności gospodarczej, jawności procesu legislacyjnego (z uwzględnieniem konieczności przeprowadzania konsultacji społecznych na każdym etapie prac legislacyjnych), wolności wyrażania poglądów i pozyskiwania informacji, wolności korzystania z dóbr kultury, wolności twórczości artystycznej i badań naukowych oraz prawa do prywatności, stanowione prawo zaprzeczy idei demokratycznego państwa prawnego.
My niżej podpisani jesteśmy przekonani, że tylko honorowanie powyższych wartości zapewni rzeczywisty rozwój społeczeństwa informacyjnego, w którym wolna, demokratyczna Polska będzie ważną częścią nowoczesnej Europy XXI wieku."
O powstrzymanie niebezpiecznych inicjatyw legislacyjnych związanych z informatyzacją zaapelowało do premiera Donalda Tuska także Polskie Towarzystwo Informatyczne. Przeczytacie o tym TUTAJ.