A A A

Bez ryzyka i bez śladów

PC Format 11/2011
Przeglądarka stron to twój pierwszy łącznik z zawartością internetu. Korzystając z niej, zostawiasz wiele śladów w sieci i na swoim komputerze. Pokazujemy, co zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo surfowania i dokładnie zacierać ślady, oraz jakie wybrać dodatki zwiększające funkcjonalność przeglądarek. PAWEŁ BIJATA

Większe bezpieczeństwo surfowania dzięki Web of Trust

Przeglądarki to bezpieczne aplikacje. Niestety, niektóre strony WWW czy usługi są tworzone po to, aby przez przeglądarkę zainfekować system operacyjny czy zdobyć prywatne informacje o jej użytkowniku. Warto zatem korzystać z dodatków do przeglądarek, które zwiększają bezpieczeństwo podczas wertowania zasobów globalnej sieci czy ostrzegają przed niebezpieczeństwem.

Dodatek Web of Trust to ciekawa i przydatna wtyczka ostrzegająca przed próbami oszustw czy infekcji wirusem. Aplikacja korzysta z bazy, w której zgromadzono informacje o ponad 21 milionach stron WWW. Narzędzie jest dostępne dla przeglądarek Chrome, Internet Explorer, Firefox i Opera.

Instalacja wtyczki w Chrome i Firefoksie


Otwórz swoją przeglądarkę stron. Następnie w Chrome wyświetl stronę  http://pcformat.pl/u/171, a w Fire­fox witrynę  http://pcformat.pl/u/172. Następnie dla pierwszej przeglądarki kliknij przycisk Dodaj do Chrome, a dla drugiej Zainstaluj.


Postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi w przeglądarce. W Chrome kliknij przycisk  Zainstaluj. Następnie wybierz ustawienia ochrony – producent zaleca ustawienia Podstawowe. Jeżeli chciałbyś, aby dodatek spełniał rolę ochrony dla dzieci, wybierz opcję Kontrola rodzicielska i kliknij przycisk Następna.


Wypełnij prosty formularz rejestracyjny. W przeglądarce Firefox kliknij kolejno: Zezwól, Zainstaluj i Uruchom ponownie program Firefox. Tak samo jak w przeglądarce Chrome wybierz swój poziom ochrony i wypełnij formularz.


Zainstalowałeś dodatek. Teraz się dowiesz, jak z niego skorzystać. Wyświetl np. wyszukiwarkę Google, wpisz dowolną frazę. Obok wyników wyszukiwania zostaną wyświetlone informacje o znalezionych stronach. Ikona zielona oznacza bezpieczną witrynę, natomiast czerwona wskazuje na zagrożenie.

Instalacja wtyczki w Internet Explorerze i Operze


W przeglądarce Opera wyświetl stronę http://pcformat.pl/u/173, a w Internet Explorer www.mywot.com/en/download. W przypadku Opery kliknij przycisk  Zainstaluj. Po chwili rozszerzenie zostanie zainstalowane, a na ekranie zobaczysz okno wyboru ustawień ochrony. Zalecane jest pozostawienie standardowych ustawień. Kliknij przycisk Następny i wypełnij formularz rejestracyjny.


W przeglądarce Internet Explorer kliknij przycisk Free Download i zapisz dodatek na dysku twardym. Po pobraniu uruchom instalator i postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Zobaczysz taki sam ekran jak użytkownicy pozostałych przeglądarek internetowych. Nie zmieniaj ustawień, kliknij  Następna, wypełnij formularz rejestracyjny, i gotowe. Aby zobaczyć, jak działa dodatek, przejdź do 3 kroku poprzedniego warsztatu.

Ciekawe dodatki zwiększające bezpieczeństwo surfowania

Credit Card Nanny (Chrome) – utrudnia przechwycenie danych karty kredytowej internauty oraz dodatkowo ostrzega go przed próbami wykradzenia danych.
SiteAdvisor (Chrome, Firefox) – sprawdza bezpieczeństwo odwiedzanych witryn; stworzony przez firmę McAfee.
Close’n’Forget (Firefox) – dodaje przycisk; zamknięcie karty za jego pomocą powoduje skasowanie wszystkich śladów związanych z odwiedzaną witryną.
Gostery (Chrome) – sympatyczny duszek, pokazujący wszystkie ukryte na stronie adresy WWW (z którymi łączy się witryna).
Dr. Web anti-virus link checker (Firefox) – sprawdza, czy pod wybranym przez użytkownika odnośnikiem nie znajduje się złośliwe oprogramowanie i informuje użytkownika o wynikach przeprowadzonej kontroli.
Explode (Chrome) – sprawdza, co się kryje za ukrytym (skróconym linkiem). Bardzo przydatne narzędzie chroniące przed kliknięciem niebezpiecznego odnośnika.
Facebreak (Chrome) – usuwa z witryn wszystkie dodatki skojarzone z Facebookiem, np. wszędobylskie „Lubię to”.

Wszystkie wtyczki znajdziesz pod adresami:
chrome.google.com (do przeglądarki Chrome)
addons.mozilla.org (do przeglądarki Firefox)


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto