A A A

Bezpieczna komórka

PC Format 11/2010
Używasz smartfonu? Uważaj na złośliwe kody, zwłaszcza trojany. Potrafią np. rozsyłać wiadomości SMS premium pod numer należący do hakera, który dzięki temu zarabia, a ty słono płacisz. PC Format może ci pomóc  zainstaluj z naszego CD pakiet F-Secure Mobile Security z licencją na pół roku. [Michał Gruszka]

Instalacja

Na CD jest kilka plików z pakietem F-Secure Mobile Security – przy każdym jest lista telefonów, dla których jest przeznaczony. Przegraj na dysk komputera odpowiedni plik i zainstaluj w telefonie, używając programu typu PC Suite (Nokia, Samsung, Sony Ericsson, Motorola) lub HTC Sync (dla HTC z Androidem). Na smartfon z Windows Mobile plik przegraj przez kabel USB, bluetooth lub wgraj na kartę microSD. Następnie w telefonie „kliknij” ten plik, by zainstalować program. Po instalacji musisz aktywować aplikację, używając kodu: XHEV-H2BC-R9TC.

Od kilku lat groźny trojan Cardtrap instaluje na karcie pamięci telefonu trojany na pecety zarażające następnie komputer, a szkodnik o nazwie Flexispy pozwala na inwigilację użytkownika telefonu, dostarczając przestępcy informacji o wykonywanych przez niego połączeniach i wysyłanych SMS-ach. Obecnie cyberprzestępców interesują zapisywane w smartfonach dane oraz mobilne usługi, z których korzysta się z komórki: np. płatności mobilne, aukcje internetowe.

Według danych F-Secure aż 89 proc. złośliwych kodów (ponad 460 odmian) stworzono na telefony z Symbianem (dlatego warsztaty z obsługi pakietu Mobile Security powstały na telefonie z tym systemem), a 7 proc. zagraża smartfonom z Windows Mobile. Wykryto na razie 4 wirusy na Androida, ale ich liczba z pewnością będzie rosła.

Pierwsze uruchomienie F-Secure Mobile Security

Jak rozpocząć korzystanie z aplikacji firmy F-Secure, pokażemy na przykładzie wersji dla systemu Symbian i telefonu Nokia N95. Do instalacji został wykorzystany program Nokia PC Suite. Przed instalacją przegraj odpowiedni plik z płyty na dysk komputera.

Instalacja i aktywacja


Podłącz smartfon do portu USB komputera. Wybierz z menu telefonu Wybierz tryb opcję PC Suite. Uruchom na komputerze program Nokia PC Suite i kliknij opcję Plik, a następnie Instaluj aplikacje.


W sekcji Mój komputer za pomocą przeglądarki plików przejdź do miejsca, gdzie zapisałeś plik z aplikacją F-Secure, zaznacz go i kliknij przycisk ze strzałką w prawo na środku okna. W menu telefonu kliknij Tak, potem Kontynuuj. Rozpocznie się instalacja. W jej trakcie, potwierdź warunki licencji, wybierając OK.


Po zakończeniu instalacji wyświetli się ekran powitalny z informacją o konieczności aktywowania aplikacji – wybierz  Kontynuuj. Pojawi się ekran z polem Typ aktywacji, domyślnie ustawiony na Bezpłatne testowanie. Wciśnij przycisk potwierdzenia (centralny przycisk w telefonie), by zmienić ten wpis na Kod subskrypcji, i wybierz Kontynuuj. Wyświetli się pole Wprowadź swój nowy kod subskrypcji.Wpisz w nim kod, który znajdziesz w magazynie PC Format 11/2010 i wybierz OK.


Aplikacja poprosi o pozwolenie na połączenie z internetem. Wybierz Tak. Wyświetli się lista z punktami dostępu. Wskaż Szukaj sieci WLAN, jeżeli jesteś w zasięgu hotspota (by nie płacić za połączenie), lub INTERNET_GPRS, jeżeli chcesz się połączyć przez sieć komórkową, i zatwierdź decyzję przyciskiem Wybierz. Rozpocznie się proces aktywacji programu. Na końcu pojawi się pytanie o zezwolenie na wysłanie twojego numeru komórki do firmy F-Secure. Jeżeli chcesz dostawać SMS-em informacje marketingowe, wybierz Tak (zapłacisz jednorazowo za SMS do Finlandii), w przeciwnym razie wciśnij Nie. Na ekranie wyświetli się komunikat o pomyślnej aktywacji.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto