A A A

Bezpieczny sprzęt

PC Format 09/2016
Ochrona komputera to nie tylko backupy i antywirus. Ważne jest zabezpieczenie peceta przed przepięciami z sieci elektrycznej oraz teleinformatycznej, jak również ochrona przed zakłóceniami oraz chwilowymi zanikami zasilania. Grzegorz Łukasik

Inne sposoby chronienia urządzeń

Najpoważniejsze zagrożenia dla sprzętu są związane z wyładowaniami atmosferycznymi, ale nie zawsze docierają one do domowego sprzętu przez sieć elektryczną, więc warto pomyśleć także o innych zabezpieczeniach.

Ochrona domu

W domu jednorodzinnym priorytetem powinna być instalacja odgromowa, potocznie zwana piorunochronem. Jej zadanie polega na odprowadzaniu wyładowań elektrycznych w celu ochrony budynku mieszkalnego i mieszkańców przed skutkami wyładowania. Koszt profesjonalnej instalacji waha się w granicach od 15 do 25 złotych za metr bieżący. W wypadku całego budynku oznacza to wydatek rzędu 2000–3500 zł (w wypadku instalacji ze stali ocynkowanej) albo 2600–6200 zł (trwalsza instalacja miedziana).

Rodzaj instalacji odgromowej dobiera profesjonalista w zależności od budynku, szczególnie typu dachu. Przeprowadzenie prac montażowych trzeba zlecić wykwalifikowanej firmie. Po zakończeniu warto poprosić o wyniki pomiarów, które weryfikują jakość instalacji.

Ochrona anten

Instalacja odgromowa nie chroni elektroniki, a jedynie stanowi podstawę do kolejnych działań. W dalszej kolejności warto zabezpieczyć wszelkie anteny, które są instalowane poza domem (za oknem lub na dachu) i są narażone na uderzenie pioruna. Kabel koncentryczny powinien mieć profesjonalne zabezpieczenie.

Prostym rozwiązaniem mogłoby być połączenie metalowej konstrukcji anteny z przewodem uziemiającym (piorunochronem). To jednak nie zatrzyma ładunku, który wskutek indukcji może pojawić się na oplocie (ekranie) kabla. Dlatego na drodze ładunku, który może dotrzeć do mieszkania, trzeba zastosować filtr. Może to być proste złącze instalowane na kablu koncentrycznym, np. Axing SZU6–01 lub SZU6–02 za ok. 15–20 zł.

Znacznie lepsze efekty dają zabezpieczenia takie jak np. Televes 4947 (kosztuje ok. 200 zł), podłączane do instalacji odgromowej, dodatkowo wyposażone w wymienny „nabój”, który eksploduje w trakcie uderzenia pioruna, przejmując energię wyładowania. Na dodatek zabezpieczenie to praktycznie nie tłumi sygnału antenowego. Filtr może być używany wielokrotnie, a nie jednorazowo, jak w wypadku starszych zabezpieczeń tego typu.

Prawidłowo zainstalowany filtr powinien znaleźć się między anteną a odbiornikiem. Zwykle jest podłączany przy użyciu złącza typu F. Jeśli filtr jest przystosowany do podłączenia do instalacji odgromowej, należy to zrobić – inaczej zabezpieczenie nie będzie działać.

Może też pojawić się pytanie, jaki jest sens stosowania tego typu zabezpieczeń, skoro kupiona została np. listwa zasilająca z ochroną przeciwprzepięciową. Oczywiście dublowanie zabezpieczeń nie jest konieczne, ale z drugiej strony każdy kolejny filtr tego typu zwiększa stopień ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Zasilacz komputerowy

Elementem ochrony przez przepięciami jest też zasilacz peceta. W przypadku wahań napięcia szczególnie ważna jest ochrona przed czynnikami pochodzącymi z zewnątrz: zbyt wysokim oraz zbyt niskim napięciem sieciowym. Większość zasilaczy ma taką ochronę, jest to tzw. zabezpieczenie OVP (Over Voltage Protection) oraz UVP (Under Voltage Protection). Jakość zabezpieczeń bywa różna, więc warto inwestować w zasilacze sprawdzonych marek.

Ponadto w miarę możliwości warto podłączać peceta to osobnego gniazda zasilania. Najlepiej byłoby, gdyby gniazdo nie należało do tej samej fazy, z której korzysta np. pralka czy lodówka. Urządzenia te mają dużą moc i wprowadzają do sieci elektrycznej stosunkowo duże zakłócenia i spadki napięcia.

Groźna samoindukcja

Niestety istnieją też zjawiska takie jak samoindukcja piorunowa, z którymi w domowych warunkach praktycznie nie da się walczyć. Zjawisko polega na tym, że w momencie uderzenia pioruna powstaje bardzo silne pole elektromagnetyczne, które powoduje wytworzenie w sprzęcie elektronicznym wystarczająco wysokiego napięcia, by ten sprzęt uszkodzić. Nie uchronią przed tym żadne zabezpieczenia, nie pomoże odłączenie wszystkich kabli od sprzętu, bo zjawisko jest groźne nawet dla urządzeń zasilanych z baterii – również tych wyłączonych podczas burzy. Na szczęście tak skrajne przypadki uszkodzenia sprzętu zdarzają się bardzo rzadko.

Trzy typy zasilaczy UPS




​​​​​

Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto