A A A

Co oprócz grafiki

PC Format 03/2014
AMD oraz Nvidia, dwaj giganci technologiczni, znani są przede wszystkim z produkji kart graficznych. Jednak w ich laboratoriach powstają nie tylko nowe radeony i geforcey. Sprawdziliśmy, co ciekawego, poza nowymi, szybszymi kartami zaproponują w tym roku graczom obie firmy. DAWID KOSIŃSKI


Nowości dla graczy to nie tylko nowe, wydajniejsze karty. Zarówno AMD, jak i Nvidia pracują nad technologiami, które mają sprawić, że gracze dostaną lepszy obraz i dźwięk.

Nowy język dla gier

Jedną z najważniejszych nowości zaprezentowanych przez AMD jest Mantle – interfejs programowania aplikacji (API). Ma być konkurencją dla DirectX i OpenGL. Gry korzystające z DirectX mogą mieć fragmenty zgodne z Mantle.

Wyjątkowość Mantle polega na tym, że może być wykorzystywane nie tylko przez komputery wyposażone w radeony zbudowane na bazie Graphic Core Next (HD 7000, R7 i R9), ale też konsole Playstation 4 i Xbox One, których sercem są nowe układy AMD. Korzyścią jest możliwość uzyskania większej wydajności na sprzęcie AMD i łatwiejsza konwersja gier konsolowych na komputery. Producenci gier mieliby praktycznie od razu gotowe wersje na pecety, konsole Playstation 4 oraz Xbox One.

Mantle może jednak ograniczyć rozwój rynku pecetów, bo zostało stworzone z myślą o architekturze Graphic Core Next. Z tego powodu gry korzystające z Mantle będą działały o wiele lepiej na kartach graficznych AMD. Firmy Nvidia i Intel nie będą miały szans na rywalizowanie z AMD.

Na razie implementację Mantle zapowiedziały studia należące do Electronic Arts. Alternatywne API znajdzie się w 15 nadchodzących grach, w tym tytułach z serii: Battlefield, Need for Speed oraz Mass Effect.

Pecet jak konsola

Zaletą konsoli jest to, że po włożeniu do niej płyty z grą nie trzeba się niczym przejmować. W przypadku komputerów niezbędne jest jeszcze wybranie odpowiednich ustawień grafiki: dla słabych konfiguracji ustawienia muszą być niższe, dla wydajnych – jak najlepsze. Dla osób niezaznajomionych z tematyką wydajności sprzętu oraz jakości grafiki w grach może to być problem. Dlatego obie firmy postanowiły opracować narzędzia, ułatwiające konfigurację gry.

Nvidia oferuje program GeForce Experience, instalowany ze sterownikami. Dobiera on ustawienia jakości grafiki w grach na podstawie konfiguracji sprzętowej komputera i testów wydajności gier przeprowadzonych przez Nvidię dla różnych kombinacji układów graficznych, procesorów oraz rozdzielczości monitora. Dane te są przechowywane w chmurze, w której komputer znajduje konfigurację najbardziej zbliżoną do swojej i na podstawie jej rezultatów wybiera optymalne ustawienia grafiki. Ponadto automatycznie aktualizuje sterowniki karty graficznej.

AMD też wprowadziło program pozwalający na automatyczne dobieranie ustawień graficznych – Gaming Evolved App. Program na razie jest w fazie testów beta.

Płynny obraz

Jednym z parametrów ustawianych przy konfiguracji sprzętu do gier jest synchronizacja pionowa – V-Sync. Synchronizuje liczbę i czas wyświetlania klatek grafiki z odświeżaniem obrazu na ekranie monitora. Skutkiem ubocznym jest to, że obraz jest nieco opóźniony, bo każda klatka „czeka” na odświeżenie ekranu. Jest to dużą niedogodnością dla grających przez internet. Z kolei gdy synchronizacja pionowa jest wyłączona, obraz może być poszarpany – zjawisko to nazywamy tearingiem.

Nvidia znalazła rozwiązanie wymienionych problemów. Jest nim funkcja G-Sync, która monitoruje cykle odświeżania monitora i w odpowiednim czasie, bez opóźnień, generuje kolejne klatki obrazu. Niestety, jest to rozwiązanie sprzętowe, wymagające używania karty graficznej GeForce GTX 650 Ti Boost lub szybszej oraz monitora z wbudowanym modułem Nvidia G-Sync. Monitory jeszcze nie są dostępne na rynku, ale firmy Asus, Benq, ViewSonic oraz Philips zapowiedziały, że wprowadzą takie modele w 2014 roku.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto