A A A

Ekran startowy Ósemki

PC Format 6/2013
Już od ponad pół roku jest dostępny na naszym rynku system Windows 8. Czas polubić nowoczesny dotykowy interfejs, w którym królują znane ze smartfonów kafelki, i opanować jego obsługę. Pomogą w tym nasze warsztaty. ROBERT SZYSZKA

Po uruchomieniu Windows 8 nie zobaczysz tradycyjnego pulpitu. System jest chroniony tzw. ekranem blokowania, a steruje się za pomocą nowego ekranu startowego. Windows dostosowano do obsługi za pomocą paneli dotykowych i królują w nim kafelki, co nie oznacza, że nie można nowych okienek zainstalować na komputerze ze zwykłym monitorem. Narzędzia i aplikacje działające w nowym trybie wyposażono w duże czytelne elementy, a ich interfejsy są znacznie uboższe w opcje od poprzednich wersji systemu. Korzystając z nowego interfejsu na tradycyjnych komputerach, częściej będziesz używać kółka myszy, klawiszy kursorów i klawisza [Win].

W tym artykule pokazujemy, jak konfigurować i dostosowywać nowy system do własnych potrzeb.

Gorące narożniki i panele boczne

Nowymi elementami interfejsu Windows 8 są panele boczne służące do konfiguracji i uruchamiania różnych funkcji oraz przełączania się między aplikacjami. Ważną rolę odgrywają także tak zwane gorące narożniki, które dają dostęp do najważniejszych narzędzi i opcji.


Jeżeli chcesz uruchomić program, kliknij reprezentujący go kafelek. Jeśli aplikacja została napisana na Windows 8, otworzy się w nowym trybie. Gdy będzie to starszy program, pojawi się standardowy pulpit, a na nim znane okno. Aby samemu wyświetlić pulpit, należy użyć kafelka Pulpit bądź wcisnąć klawisz [Win].


W tradycyjnym komputerze listę kafelków przewija się za pomocą suwaka w dolnej części ekranu, korzystając z kółka myszy bądź klawiszy strzałek. Na koniec listy przeniesiesz się klawiszem [End], na początek powrócisz za pomocą klawisza [Home].


Nowym elementem Windows 8 jest zestaw paneli bocznych. Służą one między innymi do konfiguracji systemu, wyszukiwania czy udostępniania danych. Aby wyświetlić panel boczny, przesuń kursor do prawego górnego bądź dolnego rogu ekranu. Przykładowo po wybraniu opcji Ustawienia uzyskasz dostęp do panelu   Ustawienia, w którym zapoznasz się z powiadomieniami systemu lub wyłączysz komputer.


Domyślnie w Windows 8 nie przewiduje się zamykania programów. Producent zakłada, że pozostawione w tle i tak zabierają niewiele zasobów. Aby się między nimi przełączać, skorzystaj ze skrótu [Alt]+[Tab] bądź przesuń kursor do lewego górnego narożnika ekranu i z paska wybierz jedną z otwartych w tle aplikacji. Jeżeli zależy ci na zamknięciu aplikacji, wyświetl jej okno, przesuń kursor do górnej krawędzi ekranu i gdy zmieni się w łapkę, chwyć okno i przeciągnij do samego dołu.


Zaawansowani użytkownicy będą zapewne zadowoleni z ułatwionego dostępu do używanych często narzędzi systemowych. W celu wyświetlenia tak zwanego menu szybkiego dostępu umieść kursor w lewym dolnym rogu ekranu i kliknij prawym przyciskiem myszy. Możesz z tego miejsca skonfigurować m.in. opcje zasilania, skorzystać z systemowej konsoli czy zarządzać dyskami.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
9 maja 2013, 07:01
Jakie protezy? Koledze się czasem nie myli informatyka z ortopedią?:oczy:
avatar
kula35
8 maja 2013, 20:36
Choćby nie wiem co z tym systemem robił, do PC się to coś nie nadaje. To tylko protezy. Na protezach daleko nie zajedziesz.
avatar
~Anonim
8 maja 2013, 08:44
Witam! Jako użytkownik "Windows 8" muszę przyznać, że to najlepszy artykuł z najnowszego (06/2013) wydania "PC - Format". Oby jak najwięcej takich artykułów ;).
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto