A A A

Gadżety do Gmaila

PC Format 4/2013
Gmail jest najlepszą usługą pocztową, ale do doskonałości sporo mu brakuje. Dlatego warto zwiększyć jego możliwości za pomocą dodatkowych narzędzi: wtyczek do przeglądarki, usług w chmurze oraz funkcji eksperymentalnych. Opisaliśmy dodatki do najpopularniejszej przeglądarki Google Chrome, ale większość działa również w Mozilli Firefox. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Archiwizacja

Gmail Backup
http://pcformat.pl/u/562
Pełne poczucie kontroli nad archiwalną korespondencją w Gmailu można mieć dopiero po zarchiwizowaniu plików w alternatywnym miejscu. Można to zrobić na kilka sposobów, np. za pomocą dowolnego programu pocztowego, podłączonego do Gmaila przez protokół POP3. Kopię można zrobić, korzystając z innego serwisu pocztowego, który umożliwia pobieranie e-maili z konta Google. My polecamy proste narzędzie Gmail Backup. Po jego instalacji i uruchomieniu wystarczy podać login do konta, wskazać folder docelowy i zakres dat, z których chcesz zabezpieczyć korespondencję, i po nieługim czasie możesz przeglądać swoje listy na dysku (zapisane w formacie EML) na przykład za pomocą dowolnej wersji Outlooka lub Thunderbirda.

Wyszukiwanie informacji

CloudMagic
https://cloudmagic.com
Pełne poczucie kontroli nad archiwalną korespondencją w Gmailu można mieć dopiero po zarchiwizowaniu plików w alternatywnym miejscu. Można to zrobić na kilka sposobów, np. za pomocą dowolnego programu pocztowego, podłączonego do Gmaila przez protokół POP3. Kopię można zrobić, korzystając z innego serwisu pocztowego, który umożliwia pobieranie e-maili z konta Google. My polecamy proste narzędzie Gmail Backup. Po jego instalacji i uruchomieniu wystarczy podać login do konta, wskazać folder docelowy i zakres dat, z których chcesz zabezpieczyć korespondencję, i po nieługim czasie możesz przeglądać swoje listy na dysku (zapisane w formacie EML) na przykład za pomocą dowolnej wersji Outlooka lub Thunderbirda.

Powiadomienia o e-mailach

Sprawdzanie poczty Google
http://pcformat.pl/u/563
Ten prosty gadżet dodaje do przeglądarki przycisk wyświetlający informacje o liczbie nieprzeczytanych e-mali w Skrzynce Odbiorczej konta, do którego jesteś zalogowany. Po kliknięciu ikony przeglądarka wyświetli nową zakładkę z widokiem Gmaila. Rozszerzenie możesz zainstalować ze sklepu z aplikacjami Chrome Web Store.

Usuwanie z konta dużych plików

Find big mail
www.findbigmail.com
Jeśli będziesz intensywnie korzystał z konta Gmaila, zobaczysz, jak szybko ubywa miejsca. W jego odzyskaniu pomoże dodatek Find Big Mail. Po udostępnieniu skrzynki za pośrednictwem systemu autoryzacji Google (nie musisz zdradzać hasła) system przeskanuje pocztę i wyświetli na wykresie kołowym informację o tym, co najbardziej pochłania przestrzeń dyskową. Po skanowaniu wejdź na swoje konto. Znajdziesz e-mail z linkami, które zaprowadzą cię do listów posortowanych według objętości, i będziesz mógł wyrzucić niepotrzebne. Dodatkowo na bocznym pasku znajdziesz etykiety powiązane z kryteriami wyszukiwania listów według objętości, które pozwolą ci znaleźć i skasować ciężkie e-maile.

Wysyłanie dużych załączników

Send this file i Dysk Google
www.sendthisfile.com, http://drive.google.com
W Gmailu wielkość załącznika jest ograniczona do 25 MB. Większy plik musisz podzielić na części za pomocą archiwizatora albo skorzystać z usługi, która pozwoli ominąć to ograniczenie, np. z serwisu Send this file. W bezpłatnej wersji usługi możesz wysłać pliki do 2 GB, które mogą pobrać trzy osoby, ale szybkość przesyłania maleje w miarę zbliżania się do końca pliku. Możesz też przesłać duży załącznik za pośrednictwem dysku Google. Jeśli klikniesz ikonę dysku w oknie edycji e-maila, pojawi się formularz pozwalający umieścić na dysku plik. Po zakończeniu przesyłania zobaczysz przycisk, który jednocześnie udostępnia plik na dysku i tworzy załącznik e-mailowy. Możesz tak wysłać załącznik nawet 10 GB, jeśli masz miejsce na swoim dysku. Bezpłatnie otrzymujesz tam tylko 5 GB.

Proste w użyciu szyfrowanie

Encipher.it
https://encipher.it
Gmail szyfruje połączenie między twoim komputerem a swoimi serwerami. Ale dalej wiadomość jest wysyłana zwykłym tekstem, który można odczytać na każdym z węzłów. Zaszyfruj więc treść, np. za pomocą systemu szyfrowania ze wspólnym kluczem AES 256-bit, udostępnianym przez internetową aplikację Encipher.it. Wystarczy kliknąć skryptozakładkę, skopiowaną wcześniej ze strony Encipher.it. Można to zrobić, nie opuszczając Gmaila, od razu po skończeniu pisania. W okienku należy wpisać hasło dostępu do wiadomości i przekazać je bezpiecznym kanałem odbiorcy. Ten klika skryptozakładkę i podaje hasło. Jeśli to nie zadziała w interfejsie WWW konta, treść należy skopiować do pola tekstowego na stronie domowej usługi i tam odszyfrować.

Lista rzeczy do zrobienia

Mail Pilot
www.mailpilot.co
Serwis Mail Pilot to rodzaj nakładki na konto pocztowe. Zmienia wygląd i filozofię pracy z Gmailem. Mail Pilot traktuje całą korespondencję jako zadania do wykonania. E-maile można oznaczać według stopnia zaawansowania zadania, dodawać do list rzeczy do zrobienia, ustawiać przypomnienia o terminie realizacji zadania związanego z daną wiadomością. Mail Pilot nie ogranicza się do Gmaila. Można do niego podłączyć dowolne konto obsługujące protokół IMAP i obsługiwać korespondencję z wielu kont w jednym wspólnym interfejsie, także na urządzeniach mobilnych. Serwis jest zintegrowany z dyskami internetowymi, np. z Dropboksem. Używa ich do przesyłania załączników, które przekraczają dopuszczalną wielkość dla danego serwisu. Serwis jest płatny i kosztuje 60 dol. za rok. Za darmo można zapoznać się z wersją demo.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
reordan
22 czerwca 2013, 19:00
Mnie najbardziej podoba się to powiadamianie o mailach, niby takie proste i w ogóle, ale nie muszę ciągle sprawdzać, czy przyszło coś nowego :)
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto