A A A

Internet bez reklam

PC Format 3/2013
Reklama w internecie jest nie tylko natrętna, ale także bazuje na niepokojących praktykach śledzenia aktywności użytkowników w sieci. Dlatego warto wiedzieć, jak się przed nią bronić. W artykule pokazujemy sposób usuwania reklam z trzech najpopularniejszych przeglądarek. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Usuwanie reklam z treści stron WWW jest niezupełnie etyczną praktyką, gdyż dzięki dochodom z reklam serwisy finansują tworzenie treści. Z drugiej strony wiele witryn, szczególnie naszych rodzimych portali horyzontalnych, stosuje natrętne formy bazujące na pełnoekranowych animacjach flash. Uprzykrzają one życie użytkownikom i utrudniają korzystanie z treści. To, czy i kiedy sięgnąć po narzędzia do blokowania reklam, pozostawiamy do decyzji czytelnikom. Złotym środkiem wydaje się blokowanie selektywne najbardziej agresywnych form, które jest bardzo łatwe za pomocą opisanej w warsztacie wtyczki AdBlock do przeglądarki Google Chrome.

Osobną kwestią są mechanizmy dobierania reklam. Duże sieci reklamowe, np. usługi AdWords i Double Click należące do Google, stosują tzw. targetowanie behawioralne, czyli dobierają treść reklamy na podstawie zainteresowań internautów. Skąd je znają? Dzięki bezprecedensowemu monitorowaniu aktywności użytkowników w sieci bez pytania ich o pozwolenie. Oczywiście nie każdemu to przeszkadza, bo efektem zastosowania tej technologii są reklamy produktów trafiających w indywidualne potrzeby i upodobania poszczególnych osób.

Ci, którzy czują się z tym nieswojo, mogą zablokować śledzenie, nawet bez blokowania samych reklam. Tutaj także pomocne będą wtyczki do przeglądarki, które filtrują szpiegowskie elementy stron, np. kod aktywujący Google Analitycs czy moduły Facebooka, które nie tylko pozwalają na „polubienie” strony, ale także raportują fakt, że w danym miejscu byliśmy.

Usuwanie reklam z Google Chrome

Dla użytkowników przeglądarki Google Chrome są dostępne darmowe pluginy, które filtrują reklamy z treści stron WWW.


Po uruchomieniu przeglądarki zobaczysz w prawym dolnym rogu ekranu startowego przycisk Sklep internetowy. Kliknij go. Otworzy się sklep, w którym znajdziesz wszystkie dodatki do przeglądarki. Po wczytaniu sklepu znajdź pole wyszukiwania, wpisz do niego AdBlock i naciśnij [Enter]. Gdy pojawi się lista wyników, kliknij znajdującą się wyżej zakładkę Rozszerzenia.


Na pierwszym miejscu powinieneś zobaczyć dodatek AdBlock. Kliknij znajdujący się obok przycisk DODAJ DO CHROME, a gdy pojawi się okienko z potwierdzeniem, naciśnij Dodaj. Przeglądarka pobierze i zainstaluje dodatek. Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się prośba o datek na rozwój AdBlocka. Jest dobrowolny, więc jeśli chcesz go pominąć, zamknij kartę.


AdBlock zaczyna działać od razu po zainstalowaniu. Aby przekonać się o jego skuteczności, wystarczy odświeżyć dowolną stronę w przeglądarce. Może się zdarzyć, że blokowanie reklam uniemożliwia korzystanie z danej witryny. Na przykład, gdy pusta, pływająca warstwa po odfiltrowanej reklamie uniemożliwia klikanie linków.


W tej sytuacji możesz wyłączyć blokowanie reklam na danej stronie. Kliknij ikonę AdBlock w pasku narzędzi przeglądarki. W menu znajdziesz dwie opcje wyłączenia blokowania reklam. Jeśli wybierzesz Wstrzymaj blokowanie na tej stronie, wyjątek obejmie tylko adres wyświetlony w aktywnej zakładce przeglądarki. Kliknięcie Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie przywróci reklamy w całym serwisie.


Jeśli w przyszłości będziesz chciał sprawdzić, czy na danej stronie są blokowane reklamy, spójrz na ikonę AdBlocka. Kolor czerwony oznacza włączone blokowanie, kolor zielony, że wyświetlanie reklam jest dopuszczone na aktywnej stronie. Blokowanie możesz przywrócić, wybierając z menu AdBlocka polecenie włączone.


Dostęp do dodatkowych ustawień zyskasz, klikając Opcje. W pierwszej zakładce, Ogólne, możesz przywrócić tekstowe reklamy Google, które bywają przydatne. W tym celu zaznacz opcję Lubię reklamy tekstowe na liście .... Teraz kliknij zakładkę Listy filtrów i upewnij się, że oprócz dwóch pierwszych podstawowych list jest także zaznaczona opcja Dodatkowe polskie filtry.


Możesz też użyć dodatku AdBlock Plus, który jest portem filtru reklam z Firefoksa. Co prawda jest mniej intuicyjny, ale zdaniem niektórych użytkowników nieco mniej spowalnia przeglądanie sieci.

Zapobieganie śledzeniu w sieci

Sieci społecznościowe (np. Facebook) i dostawcy usług (np. Google) śledzą twoją aktywność w internecie, zapisując np., jakie strony odwiedziłeś. Możesz to uniemożliwić za pomocą specjalnej wtyczki DoNotTrackMe, opracowanej przez firmę Abine. Rozszerzenie dostępne jest zarówno do Firefoksa, jak i Google Chrome. Wtyczka jest niezwykle ciekawym dodatkiem. Nie tylko blokuje próby przekazywania stronie trzeciej informacji o twoich poczynaniach w serwisie, ale także dokładnie informuje, kto próbował pobrać informacje o twojej aktywności. Co więcej, narzędzie pozwala selektywnie odblokować śledzące elementy, np. funkcję Facebook Connect, jeśli na danej stronie chcesz „polubić” jakąś treść albo dodać komentarz autoryzowany loginem Facebooka. Po zakończeniu czynności możesz ponownie włączyć ochronę i surfować bez narażania się na podglądanie przez internetowych wielkich braci. Wtyczka niestety nie jest dostępna dla Internet Explorera. W tym programie blokowanie śledzenia odbywa się za pomocą wbudowanej funkcji: Ochrona przed śledzeniem. Aby ją włączyć, wystarczy pobrać filtr dostarczony przez firmę Abine, który znajduje się w serwisie z dodatkami do Explorera  www.iegallery.com. Niestety, brak dodatku DoNotTrackMe oznacza brak łatwej możliwości czasowego odblokowywania śledzących elementów, co może ograniczać wygodę korzystania z Facebooka.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
jjarro
4 marca 2014, 16:52
Przyznam się że zaczęły mnie męczyć portale typu onet czy wp zasypane reklamami w absurdalny już sposób. Ostatnio najczęściej przeglądam aktualne wiadomości na http://hp7.pl jak na razie bez reklam. Niestety chcąc przeczytać cały artykuł i tak ląduje się w stercie reklam, ale i tak lepsze choć takie rozwiązanie.
avatar
reordan
22 czerwca 2013, 19:02
Jak włączam przeglądarkę bez AdBlocka to czuję się tak, jakby mi ktoś w twarz rzucał stosem śmieci. Stosuję go od niedawna, ale szybko się przyzwyczaiłem do tej wygody :)
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto