A A A

Jak kupić dobrego laptopa

PC Format 03/2016
W sklepach są setki laptopów, a liczba dostępnych konfiguracji dochodzi zapewne do tysiąca. Choć oznacza to, że nie jest łatwo znaleźć właściwy sprzęt, dobra wiadomość jest taka, że wśród tysiąca modeli na pewno jest ten jeden, który pasuje do twoich potrzeb. Musisz tylko wiedzieć, jak szukać. Grzegorz Łukasik

Do filmów i grafiki

Wiele osób zajmuje się obróbką filmów oraz fotografii na poziomie amatorskim lub średnio zaawansowanym. Potrzebują laptopa o podwyższonej wydajności, który będzie w zasadzie stacją roboczą.

Wydajność

Laptop do takich zadań powinien mieć czterordzeniowy procesor Core i7 z serii 6000, np. model i7-6700HQ – jest wydajny, a komputery z nim jeszcze nie są drogie. Nie powinien to być układ z energooszczędnej grupy U, bo będzie miał niższą nominalną częstotliwość taktowania.

Procesor powinien mieć do dyspozycji przynajmniej 8 GB pamięci RAM DDR4-2133. Warto sprawdzić, czy w przyszłości da się rozbudować sprzęt o drugi moduł o takiej pojemności.

Ważne są dyski, które powinny łączyć bardzo wysoką wydajność jak i dużą pojemność. Najlepszy byłby pojemny SSD, ale będzie to sporo kosztować, dlatego lepszym wyjściem może okazać się laptop z dwoma dyskami: niewielkim SSD (o pojemności 250 GB) i drugim talerzowym (o pojemności 1–2 TB). Coraz więcej laptopów ma po dwie kieszenie 2,5” albo złącze M.2, więc dwa dyski da się łatwo zamontować.

Konfigurację powinien uzupełniać ekran o przekątnej ok. 17” wykonany w technologii IPS lub PLS. Full HD to minimum – lepiej, jeśli będzie to ekran WQHD (2560x1440). Grafika nie ma dużego znaczenia – w większości zastosowań wystarczy ta zintegrowana z procesorem, choć profesjonalne laptopy mają układy z serii AMD FirePro albo Nvidia Quadro.

W sklepach jest wiele mobilnych stacji roboczych, choćby Dell Precision, HP ZBook, Lenovo ThinkPad W czy nawet MacBook Pro. Jednak każda będzie miała jakąś wadę – procesor starszej generacji, za mało pamięci, ekran 15” lub brak miejsca na drugi dysk. Koszt sprzętu wynosi kilka, a czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych, należy więc przymknąć oko na pewne niedoskonałości i wybrać kompromis.

Inne możliwości

Na pewno warto pozostać przy czterordzeniowym procesorze, pamięci DDR4 oraz szybkim dysku SSD – tu miejsca na ustępstwa nie ma. Jeśli jednak laptop nie ma miejsca na drugi dysk, da się to w jakiś sposób ominąć, np. korzystając z pojemnego dysku zewnętrznego. Można w tym celu wykorzystać USB 3.0 lub USB 3.1. Jeśli pracuje się na bardzo dużych plikach, warto rozważyć wykorzystanie złącza Thunderbolt 3 o przepustowości 40 Gb/s. Interfejs taki znajduje się w wielu laptopach, ale niestety dyski są bardzo drogie.

Jeśli laptop ma funkcjonować jako stacja robocza, to w praktyce żaden ekran nie będzie wystarczająco dobry, bo będzie zbyt mały. Można jednak wykorzystać dodatkowy monitor, np. 4K z matrycą IPS. Wybór jest szeroki – od 24-calowych modeli Acera czy Della za 1500–2000 zł po profesjonalne, 32-calowe monitory Eizo czy NEC.

Produkty z podzespołami AMD

W artykule wymieniamy głównie laptopy z procesorami Intela i układami graficznymi Nvidii, jednak nie oznacza to, że produkty z podzespołami AMD są niedostępne. Owszem, da się je kupić, ale w praktyce kupujący jest skazany na wybór spośród tylko kilku modeli. Na stronie AMD poświęconej notebookom widać sporo konfiguracji, ale większość z nich jest w Polsce niedostępna. W dużych polskich sklepach internetowych nie znaleźliśmy ani jednego nadającego się do grania notebooka z procesorem FX, a w wersjach z szybkimi układami z rodziny A występuje tylko HP ProBook 455. Słabo wygląda też oferta laptopów z Radeonami – grafika R9 M375 znajduje się tylko w Lenovo Z51, szybsze Radeony nie występują, a wolniejsze zostały wykorzystane w dosłownie kilku modelach komputerów Lenovo i HP. Pozostałe laptopy z AMD, choć występują w dziesiątkach konfiguracji, mają słabsze procesory lub układy graficzne, ew. podzespoły starszych generacji. Nie można oczekiwać od nich ani wydajności, ani efektywności energetycznej, która w komputerach przenośnych jest kluczowa. Chodzi nie tylko o czas pracy na baterii, ale też o możliwości chłodzenia takiego sprzętu.

Przykładowa konfiguracja


Acer Aspire V Nitro VN-792G
Procesor: Intel Core i7-6700HQ
Pamięć: 8 GB DDR4-2133
Grafika: Intel HD Graphics 530, Nvidia GeForce GTX 960M
Dysk: SSD 256 GB M.2, HDD 1 TB
Ekran: matowy IPS 17,3” 1920x1080
Napęd: nagrywarka DVD
Łączność: Gigabit Ethernet, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth, 3xUSB, Thundetbolt, inne
System: Windows 10 Home PL 64-bit
Wymiary i waga: 422x295x25 mm, 3,1 kg

W serii laptopów Aspire V Nitro każdy znajdzie coś dla siebie. Proponowana przez nas konfiguracja ma czterordzeniowy procesor i 8 GB pamięci (maksymalnie może to być 16 GB), dwa dyski (SSD zamontowany w złączu M.2 i pojemny dysk SATA), a także 17,3-calowy ekran Full HD z matrycą IPS. Ma wyjście HDMI, ale profesjonaliści bardziej docenią złącze Thunderbolt, do którego można podłączyć nawet dwa monitory 4K lub szybkie dyski zewnętrzne. Dzięki wydajnej grafice laptop nadaje się m.in. do grania, a podświetlana klawiatura pomaga zarówno w pracy, jak i w rozrywce. Konfiguracja kosztuje ok. 5400 zł.

PLUSY:
  • Bardzo wysoka wydajność
  • Duży, dobry ekran
  • Bogaty zestaw interfejsów
MINUSY:
  • Wysoka cena dobrych konfiguracji






Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto