A A A

Jak monitorować czas pracy kierowców?

Czy da się kontrolować kierowców będących w trasie? I sprawdzić jak prowadzą firmowe samochody? Chociaż jeszcze niedawno nie było to możliwe, obecnie nie stanowi większego problemu, a wszystko to dzięki specjalistycznemu monitoringowi! [artykuł sponsorowany]


Przewagę konkurencyjną zdobywa się, łącząc różnie działania - oferując nie tylko najlepsze produkty, ale też korzystając z nowoczesnej technologii, która znacznie usprawnia świadczone usługi. Wielu właścicieli dużych flot samochodowych rozumie to doskonale, stosując zaawansowane systemy śledzenia pojazdów polegających na zdobyczach telematyki.

Telematyka - co to takiego?

Telematyka rewolucjonizuje rynek transportowy, dostarczając nowoczesne technologiczne moduły pozwalające zwiększyć efektywność firmy, co poprawia jej wyniki finansowe. Tak inteligentne systemy telematyczne opierają się na rozwiązaniach z różnych dziedzin: telekomunikacji, automatyki oraz informatyki. Mamy więc tu nie tylko efektywne mechanizmy wymiany informacji, ale też nowatorskie techniki komunikacji w czasie rzeczywistym. Do tego celu służą różne urządzenia i aplikacje (jak ta dostępna pod tym adresem WWW) - sieci komórkowe GSM, nawigację satelitarną GPS, łączność radiową, bazy danych geograficznych i drogowych itp. Nie zapominajmy jednocześnie o najważniejszym wynalazku naszych czasów, czyli internecie.

Monitoring floty - co dzięki temu zyskujemy?

Każdy właściciel firmy chce, aby jego pracownicy poświęcali się wykonywanym obowiązkom. W większości łatwo kontrolować zatrudnionych, problemy zaś zaczynają się wtedy, gdy staje się to niemożliwe. W przypadku transportu kierowca dostaje konkretne zadanie - dowieźć towar do miejsca docelowego. Po tej czynności nikt nie sprawdza, jak to zrobił, bo liczy się efekt, czyli potwierdzenie odbiorcy o otrzymanych produktach.

Jeszcze do niedawna ciężko było stwierdzić, czy taki pracownik dobrze obchodzi się ze swoim samochodem, jeździ oszczędnie i bezpiecznie. Za sprawą śledzenia pojazdów wszystko to - dzięki danym pochodzących z monitoringu - jest widoczne, co pozwala zredukować eksploatację pojazdów, zminimalizować koszty paliwowe, nadzorować czas pracy kierowców, a także dopilnować tego, jak zachowują się na drodze.

Stała kontrola w czasie rzeczywistym

Monitoring pozwala mieć zawsze kontrolę nad tym, w jakim stylu jeżdżą kierowcy. Jeśli niezbyt oszczędzają paliwo, zostaną o tym powiadomieni i poproszeni o bardziej płynną jazdę. To samo dotyczy osób przekraczających prędkość, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku. Ważną częścią śledzenia samochodów jest też analiza tego, jak pracują kierowcy - ile czasu przeznaczają na wykonywanie swoich zadań.

Jeśli pracodawca zauważy takie nieprawidłowości, może szybko zacząć działań, zwracając uwagę pracownikowi, a dodatkowo wysyłając go na kurs mający zniwelować popełniane w trasie błędy. Co równie ważne, kierowca może być powiadamiany na bieżąco - w czasie rzeczywistym. Jeśli jego styl jazdy jest naganny (np. zbyt gwałtowne przyspieszanie i hamowanie), system to odnotuje, przyczyniając się do zmiany w zachowaniu pracownika.

Jak widzimy, można kontrolować kierowców będących w trasie, otrzymując precyzyjne wyniki ich pracy, a na tej podstawie wprowadzić rozwiązania mające zniwelować zauważone nieprawidłowości. Pozwala to podnieść jakość świadczonych usług, a jednocześnie uzyskać większe oszczędności!

artykuł sponsorowany

Tagi: firma
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto