A A A

Jak trzymać pliki w sieci

PC Format 04/2010
Masz w domu dwa lub więcej komputerów i chcesz mieć z nich dostęp do wspólnych danych? Wykorzystaj urządzenie sieciowe w roli magazynu na pliki. Możesz to zrobić na kilka sposobów porównujemy dwa najprostsze. [Krzysztof Roszak]

Co oferują droższe urządzenia

Edimax NS-2502 to jeden z tańszych NAS-ów. Jeżeli jego możliwości nie wystarczają, trzeba wybrać droższe urządzenie, np. Synology DS-207. Ten dwudyskowy NAS (cena ok. 1100 zł) cechuje się dwukrotnie wyższą wydajnością i dopracowanym firmware’em. Oferuje mnóstwo zaawansowanych funkcji. Ma serwer WWW z obsługą PHP i bazy MySQL, serwer poczty i narzędzie do wykonywania automatycznego backupu wybranych folderów udostępnionych w sieci. Zgromadzone pliki można przeglądać przez WWW, np. przez wbudowaną galerię fotografii. Możliwości oprogramowania można zwiększyć, instalując dodatkowe moduły.

Jeżeli masz działającą sieć domową, to możesz w niej przechowywać pliki, korzystając z dysku sieciowego lub routera ze złączem USB, do którego podłączysz zwykły dysk zewnętrzny. Sprawdziliśmy, które rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne.

Najprostszym sposobem na przechowywanie plików jest dysk sieciowy, tzw. NAS (ang. Network Attached Storage). Działa on tak jak zewnętrzny dysk USB, lecz zamiast portu USB ma złącze sieciowe. Jest więc podłączany bezpośrednio do sieci. Może pracować 24 godziny na dobę, stale udostępniając pliki. Nowoczesne dyski sieciowe są urządzeniami multimedialnymi, np. potrafią pobierać pliki z internetu, a także serwować w sieci strumienie audio i wideo (np. dla odtwarzaczy sieciowych). Przykładem jest dysk Edimax NS-2502, który można kupić od 400 zł. Jest to jednak cena samej obudowy, dwa dyski 3,5 cala, które należy w niej zamontować, musisz kupić oddzielnie.

Innym sposobem jest router wyposażony w port USB. Można do niego podłączyć nie tylko drukarkę czy pendrive, ale również zewnętrzny dysk USB. Router pełni wówczas rolę taką samą jak NAS. Takie możliwości oferuje np. kilka modeli firmy Asus, w tym RT-N16.

Sposoby przechowywania plików w domowej sieci

Podstawową funkcją pamięci sieciowej jest udostępnianie plików w sieci lokalnej. Różnice między dyskiem sieciowym a routerem z podłączonym zwykłym dyskiem zewnętrznym widać już na etapie przygotowywania sprzętu.

Konstrukcja obudowy Edimaksa umożliwia umieszczenie w niej dwóch dysków SATA, które mogą pracować w różnych konfiguracjach RAID. Dzięki temu przestrzeń dyskowa wykorzystanych napędów się sumuje albo uzyskujemy dublowanie plików w celu zapewnienia wyższego stopnia bezpieczeństwa. Po włożeniu do NAS-a dyski zostają sformatowane, a więc pozbawione wszystkich danych. Dopiero wtedy, na tak przygotowany dysk sieciowy, będziesz mógł skopiować pliki z komputerów.

Omawiany router Asus ma dwa porty USB, więc również do niego można podłączyć dwa dyski zewnętrzne. W wypadku modeli 3,5-calowych nie można zapomnieć o zasilaniu. Nie ma też mowy o użyciu trybu RAID. Natomiast w tym przypadku zaletą jest możliwość łatwego odłączenia dysku i przeniesienia go w inne miejsce. Poza tym dysków nie trzeba przed użyciem formatować.

Prędkość przesyłania danych

Zarówno dysk sieciowy, jak i router, są wyposażone w interfejs Gigabit Ethernet, który teoretycznie zapewnia przepustowość ok. 125 MB/s. W praktyce prędkość przesyłu danych nie przekracza 30–50 MB/s. Jeśli karta sieciowa komputera ma takie same parametry, wielu użytkowników spodziewa się, że pliki będzie można zapisywać i odczytywać przez sieć z taką właśnie prędkością. Niestety, ograniczeniem jest zwykle słaby kontroler dysku. W Edimaksie realne transfery wynoszą 12–15 MB/s.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku korzystania z routera. Rodzaj podłączonego dysku praktycznie nie ma znaczenia, bo podczas testów udało się uzyskać jedynie szybkość 5 MB/s (w przypadku dużych plików) oraz 2 MB/s (w przypadku typowych danych: dokumentów, programów itp.). Zatem rozwiązanie to nie nadaje się do udostępniania dużej ilości plików.


Tagi: sprzęt testy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
lazer
opera
6 września 2010, 11:54
opcje dodatkowe
pomysł jak najbardziej OK - zastanawia mnie tylko, dlaczego autor nie wspomniał o tak szerokim potencjale dysków sieciowych, jakim jest obsługa wszystkich multimediów... Tzn mam na myśli odtwarzanie ich wszystkich np na TV w salonie, wyświetlanie zdjęć, radia internetowego, w niektórych modelach filmów bluray... Potrafią one także ściągać filmy z sieci, czy odtwarzać obrazy płyt... Długo by wymieniać, najlepiej zapoznać się ze specyfikacjami modeli, najwięcej ( i po Polsku ) znalazłem na humanmedia.pl, i w sumie to stamtąd czerpię info odnośnie tych cacek...
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto