A A A

396 zgłoszeń piractwa komputerowego

5 października 2012, 10:59
396 zgłoszeń piractwa komputerowego

Od początku roku Business Software Alliance otrzymało 396 mailowych zgłoszeń o przypadkach piractwa komputerowego.

W odpowiedzi na tak dużą skalę zjawiska BSA rozpoczęło ogólnopolskie radiowe kampanie informacyjne przestrzegające polskich przedsiębiorców przed konsekwencjami używania nielegalnego oprogramowania oraz informujące o możliwości zgłoszenia takich przypadków.

- Na podstawie danych dotyczących Polski należy niestety stwierdzić, że problem piractwa komputerowego w polskich firmach jest duży. Świadczy o tym nie tylko wysoka skala piractwa komputerowego w Polsce zgodnie z ostatnią edycją Światowego Badania Piractwa Komputerowego, ale także liczba zgłoszeń jakie otrzymujemy, liczba prowadzonych postępowań karnych czy liczba ugód zawieranych corocznie z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Od początku roku BSA otrzymało już 396 zgłoszeń o przypadkach piractwa, zawarte zostały 84 ugody oraz złożonych zostało 86 wniosków o ściganie - powiedział Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce komentuje.

- Z naszych doświadczeń wynika, że polscy przedsiębiorcy albo wykazują się nieznajomością prawa w zakresie korzystania z oprogramowania, albo mimo świadomości zagrożenia odpowiedzialnością karną i cywilną, celowo korzystają z nielegalnego oprogramowania. Ten stan skłonił nas do przeprowadzenia dwóch kampanii radiowych: jedna przestrzega o ryzyku prawnym i organizacyjnym w wypadku ujawnienia nielegalnego oprogramowania, druga zaś informuje o możliwości zgłoszenia BSA przypadków korzystania z nielegalnego oprogramowania - dodał Bartłomiej Witucki.

Z ostatniego Światowego Badania Piractwa Komputerowego przeprowadzonego przez IDC we współpracy z BSA wynika, że skala piractwa komputerowego w Polsce jest wyższa od średniej europejskiej o 20 punktów procentowych i wynosi 53%. W wyniku działań prawnych podjętych przez BSA w 2011 r. w Polsce przedsiębiorcy korzystający z nielegalnego oprogramowania ponieśli koszt 1,7 mln złotych.

- Ze Światowego Badania Piractwa Komputerowego wynika także, że 70% osób zarządzających firmami deklaruje, że kupują lub kupiliby oprogramowanie na aukcjach internetowych. Jest to tym bardziej niebezpieczne, iż w ostatnich miesiącach pojawiły się ogromne ilości podrabianych produktów. Wydaje się, że osoby te albo nie zdają sobie sprawy z grożących konsekwencji albo ignorują je w fałszywym przekonaniu, że nic im nie grozi. Tymczasem, w samym 2012 roku zapadło 171 wyroków, związanych z piractwem komputerowym na szkodę członków BSA, co pokazuje, że korzystanie z nielegalnego oprogramowania wiąże się z realnym ryzykiem prawnym, jest przestępstwem, które może zakończyć się odpowiedzialnością karną - Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce podkreśla:

Niezależnie od odpowiedzialności karnej, producent, którego prawa autorskie zostały naruszone, może na drodze postępowania cywilnego dochodzić od sprawcy naruszenia zapłaty podwójnej wysokości stosownego wynagrodzenia (opłaty licencyjnej), zaś w wypadku gdy naruszenie ma charakter zawiniony, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia.

Foto: stock.xchng


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto