A A A

Atak hakerów na firmę Canon

6 sierpnia 2020, 16:40
Podobnie jak niedawno Garmin, Canon także padł ofiarą ataku ransomware.
Atak hakerów na firmę Canon

Hakerzy żądają okupu

Niedawno pisaliśmy na temat cyberprzestępców, którzy zaatakowali stronę oraz sprzęt firmy Garmin. Użytkownicy nie mogli synchronizować danych z urządzeń wearable sprzedawanych przez koncern, bo hakerzy żądali od firmy Garmin okupu za odblokowanie tych usług. Teraz podobny los trafił się koncernowi fotograficznemu Canon.

Canon z powodu ataku hakerskiego stracił aż 10 TB danych użytkowników i nie może ich odzyskać. Chyba, że zapłaci określony przez szantażystów okup.

 

Problemy marki

Firma od kilku dni borykała się z problemami w działaniu storn obsługiwanych przez różne amerykańskie serwery. Nie działały poprawnie także usługi w chmurze. Internauci zgłaszali, że nie mogą sprawdzać swoich kopii zapasowych oraz zdjęć niedawno wgranych do chmury. Początkowo błąd brała na siebie firma. Teraz okazało się, że podobnie jak w przypadku Garmina, problem nie leżał po stronie marki, a cyberprzestępców.

Atak ransomware Maze przypuszczony na serwery obsługujące usługi Canona był działaniem skoordynowanym i doprowadził do zablokowania części opcji a także do utraty 10 TB danych użytkowników kamer i aparatów Canona.

Do sprawców ataku dotarła redakcja BleepingComputer. W notce wyświetlającej się podczas prób odblokowania serwerów hakerzy umieścili szczegóły dotyczące ataku i żądań.

Wiadomość od hakerów

 

Co dalej?

Na ten moment Canon nie odniósł się w tej sprawie i nie poinformował użytkowników o podjętych działaniach. Nie wiadomo, czy okup zostanie zapłacony i poszczególne serwery powrócą do funkcjonowania. W przypadku braku opłaty, skradzione dane zostaną opublikowane na stronie Maze. Na razie koncern podał tylko informację, że prowadzone jest śledztwo w sprawie ataku.

W przypadku firmy Garmin specjaliści uznali, że nie mają wyjścia i uiścili zapłatę zgodną z wymaganiami cyberprzestępców. W ich przypadku suma określona przez sprawców to 10 milionów dolarów.

fot. needpix, BleepingComputer


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto