A A A

Austria: opracowano nowy typ tranzystora

29 grudnia 2021, 09:00
Dzięki pomysłowi austriackich naukowców można będzie znacznie zmniejszyć liczbę tranzystorów w mikroprocesorach i zwiększyć ich wydajność.
Austria: opracowano nowy typ tranzystora

Jeszcze jedna elektroda

Naukowcy z Politechniki Wiedeńskiej opracowali tranzystor adaptacyjny, który zmienia właściwości zależnie od obciążenia. Wykorzystuje się przy tym dodatkową elektrodę wykonaną z germanu. To dzięki właściwościom tego pierwiastka tranzystor uzyskuje zdolność do zmiany parametrów. Austriacki pomysł pozwoli na zmniejszenie liczby tranzystorów, z których składają się współczesne układy scalone aż o 85 proc.

W rezultacie będzie można wykonywać te same zadania przy o wiele mniejszym zużyciu energii i niższych temperaturach, co z kolei pozwoli na zwiększenie częstotliwości pracy i poprawę wydajności.

Odkrycie wiedeńskich naukowców jest bardzo dobrą wiadomością dla branży układów scalonych, a więc dla całego sektora wytwarzania urządzeń elektronicznych. Zastosowanie adaptacyjnych tranzystorów oznacza poprawę efektywności chipów bez dalszej ich miniaturyzacji. Według niektórych specjalistów niedługo zostanie osiągnięty kres możliwości w tej dziedzinie.

Dodatkowo technologia zastosowana przez zespół z Politechniki Wiedeńskiej nie wymaga stosowania narzędzi i materiałów nieznanych w branży półprzewodników. Daje to szansę na szybkie zastosowanie adaptacyjnych tranzystorów w produkcji układów scalonych.

fot. geralt – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto