A A A

Awaria, której nigdy nie było

31 stycznia 2020, 13:15
Latem ubiegłego roku system nawigacji satelitarnej Galileo na kilka dni przestał działać. Jednak według oficjalnego raportu europejskiej agencji GNSS zapewniał wtedy wydajność połączeń nawet wyższą od założonej.
Awaria, której nigdy nie było

W 2019 roku europejski system GNSS (Global Navigation Satellite System) zanotował do dziś niewyjaśnione przestoje w działaniu: 11 lipca agencja GNSS opublikowała na swojej stronie internetowej pierwsze ostrzeżenia dla firm i agencji rządowych używających tego systemu, po paru dniach kolejne – z sugestią, by użytkownicy skorzystali z alternatywnych systemów nawigacji i łączności.

Krótko mówiąc, przez tydzień komunikacja za pośrednictwem Galileo była niemożliwa, co bardzo podważyło wiarygodność tego europejskiego projektu satelitarnego. Jednak nie zdaniem samej agencji – opublikowany w zeszłym tygodniu kwartalny raport o wydajności systemu pokazuje, że nawet przekroczył on założone cele i w lipcu, sierpniu oraz wrześniu działał optymalnie. Potwierdzają to wykresy pełne pozytywnego zielonego koloru ilustrującego poprawne funkcjonowanie Galileo w tych miesiącach (zob. zdjęcie).

Czy to przekłamanie? Nie – to statystyka. Owszem, przez sześć dni w lipcu pojawiły się momenty dające wynik wydajności na poziomie zero, ale w innych dniach miesiąca satelity notowały dostępność na poziomie 81,27% (przy założonych 77%), co po uśrednieniu wyniku daje dla każdego dnia w pełni zadowalający pozytywny wynik. Przy takiej prezentacji wydaje się, jakby całego zdarzenia polegającego na kompletnej awarii systemu po prostu nie było.

Informacja o „incydencie" z lipca pojawia się, owszem, pod koniec raportu, ujęta w okrągłych zdaniach: „W dniu 10 lipca 2019 r. Galileo został dotknięty incydentem technicznym związanym z jego infrastrukturą naziemną, który doprowadził do przerwania świadczenia usług wstępnej nawigacji i pomiaru czasu Galileo. Problem techniczny dotyczył wyłącznie infrastruktury naziemnej w centrach kontroli Galileo, a nie satelitów Galileo. Incydent ten miał wpływ na funkcję określania czasu i orbity. Było to spowodowane szeregiem niepowiązanych ze sobą zdarzeń, które miały wpływ na synchronizację elementów systemu naziemnego Galileo. Uniemożliwiło to prawidłowe generowanie komunikatów nawigacyjnych, w rezultacie czego nie było połączenia z całą konstelacją Galileo. W związku z tym usługi te zostały uznane za nienadające się do użytku".

A zatem system nie nadawał się do użytku przez tydzień, nie przeszkodziło to jednak agencji w odtrąbieniu sukcesu i uznaniu, że letni kwartał pracy GNSS Galileo przyniósł efekt nawet lepszy od zakładanego...

źródło: Kwartalny raport europejskiej agencji GNSS (Galileo)

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto