A A A

Chiny poskarżyły się na USA do ONZ

29 grudnia 2021, 07:00
Po chińskiej skardze koncern SpaceX został skrytykowany przez chińskich internautów.
Chiny poskarżyły się na USA do ONZ

Na czołówkę z orbiterem

Według chińskich władz należąca do Państwa Środka stacja kosmiczna musiała w tym roku dwa razy unikać kolizji z satelitami budowanej przez koncern SpaceX sieci Starlink. Zagrożenie kontaktem stacji z orbiterami SpaceX miało wystąpić 1 lipca i 21 października. W następstwie tych wydarzeń Chiny złożyły skargę na USA do Biura ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej.

Incydenty nie zostały jeszcze potwierdzone przez niezależnych ekspertów.

Na stronie Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej można przeczytać: „Ze względów bezpieczeństwa Chińska Stacja Kosmiczna wdrożyła prewencyjną kontrolę unikania kolizji".

Przedstawiciele SpaceX nie skomentowali na razie tych informacji.

Elon Musk, szef SpaceX jest postacią dobrze znaną w Chinach. Po opublikowaniu wiadomości o możliwych kolizjach Chińskiej Stacji Kosmicznej z satelitami koncernu Starlink, sam Musk oraz Stany Zjednoczone zostały ostro skrytykowane przez użytkowników podobnego do Twittera serwisu Weibo.

Satelity SpaceX zostały nazwane „kupą kosmicznych śmieci" i „amerykańską bronią kosmiczną". Jeden z chińskich internautów napisał: „Ryzyko (związane ze) Starlinkiem jest stopniowo ujawniane, cała rasa ludzka zapłaci za swoją działalność biznesową".

Starlink jest tworzoną przez SpaceX satelitarną siecią łączy do internetu. Na razie umieszczono na orbicie niecałe 2 tys. satelitów. Docelowo ma ich być około 12 tys.

fot. WikiImages – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto