A A A

Cyberoszuści podszywają się pod Pocztę Polską

12 maja 2015, 14:30
Eksperci z firmy ESET ponownie ostrzegają przed CryptoLockerem - zagrożeniem typu ransomware, które szyfruje pliki znajdujące się na komputerze użytkownika, a następnie żąda okupu w Bitcoinach. Tym razem cyberoszuści wabią swoje ofiary mailami, zawierającymi informacje o niedostarczonej przesyłce kurierskiej.
Cyberoszuści podszywają się pod Pocztę Polską

Wiadomości-pułapki, przed którymi ostrzegają eksperci z firmy ESET, rozsyłane są przez cyberprzestępców, którzy podszywając się pod znaną instytucję - Pocztę Polską - starają się uśpić czujność swoich ofiar i zmaksymalizować powodzenie całej operacji. Wspominana wiadomość-pułapka zawiera informację o niedostarczeniu przesyłki przez kuriera. Infekcja zaczyna się w momencie, gdy ofiara kliknie w link znajdujący się w mailu. Wówczas z sieci pobierany jest i instalowany koń trojański, który błyskawicznie ściąga z sieci kolejne złośliwe oprogramowanie - w tym przypadku CryptoLocker. Zagrożenie, po uruchomieniu na urządzeniu ofiary, szyfruje dyski sieciowe i wszystkie pliki m.in. te ze zdjęciami, filmami czy dokumentami użytkownika, a następnie wyświetla komunikat z żądaniem okupu. Jeśli ofiara chce przywrócić dostęp do zaszyfrowanych plików, musi zapłacić twórcom zagrożenia.


Aby uchronić się przed tego typu atakami, należy zacząć od profilaktyki. Bartłomiej Stryczek, Team Leader ESET przygotował kilka rad, które pozwolą uchronić się przed infekcją:

1. Stwórz kopię zapasową swoich plików - zaszyfrowanych plików nie da się rozszyfrować bez znajomości sekretnego klucza, dlatego tak ważne jest robienie kopii swoich plików. Do tego celu możesz skorzystać.

2. Aktualizuj oprogramowanie - dzięki systematycznym aktualizacjom możesz mieć pewność, że wszystkie znane luki zostały załatane, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo.
Zachowaj czujność podczas korzystania z sieci - podejrzana strona, nagła zmiana zawartości serwisu WWW lub żądanie podania dodatkowych danych podczas logowania do serwisu powinny wzbudzić twoją czujność.

3. Aktualizuj program antywirusowy do najnowszej wersji - dzięki nowej wersji programu, wszystkie zagrożenia są jeszcze skuteczniej wykrywane i blokowane. Nie zapomnij także o aktualizacji bazy sygnatur i komponentów programu udostępnianych przez producenta. Warto również sprawdzić, czy nie są stworzone wykluczenia ze skanowania w konfiguracji programu antywirusowego, w szczególności elementów poczty email, za pomocą której rozprzestrzenia się CryptoLocker. Ważne jest także, aby skanowanie wszystkich i plików i ich rozszerzeń było domyślnie włączone.

4. Zachowaj ostrożność - nie otwieraj załączników pochodzących z nieznanych źródeł, a w przypadku wiadomości podszywających się pod faktury - zweryfikuj numer konta jaki jest podany w treści maila. Klienci poszczególnych firm zawsze mają własny indywidualny numer konta, a ten w wiadomościach phishingowych różni się od niego.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto