A A A

Czujniki będą jak ludzkie zmysły

22 kwietnia 2020, 14:55
Samsung jest blisko opracowania sensorów, które będą widzieć więcej niż oko człowieka. Kolejny krok to produkcja sond rejestrujących zapach i smak.
Czujniki będą jak ludzkie zmysły

Koreański koncern pracuje nad matrycą o rozdzielczości 600 Mpx.

Samsung jako pierwszy umieścił w smartfonach matrycę o rozdzielczości najpierw 64, a potem 108 Mpx. Jednak firma na tym się nie zatrzymuje – Yongin Park, szef działu zajmującego się sensorami w Samsungu, zdradził, nad czym obecnie pracują jego ludzie.

 

Jeszcze mniejszy piksel

Działania zaangażowanych przez koncern badaczy koncentrują się na opracowaniu matrycy, która będzie w stanie zarejestrować więcej szczegółów, niż widzi oko człowieka.

Przyjmuje się, że rozdzielczość naszej siatkówki odpowiada mniej więcej 500 Mpx. Dostępny dziś sprzęt daleki jest od takich wyników, ale sytuacja ta może się zmienić w ciągu najbliższych kilku lat, gdy powstaną matryce 600-megapikselowe. To jednak wymaga pokonania kilku przeszkód.

Nie byłoby większego problemu z samym umieszczeniem takiej liczby czujników na jednej matrycy, ale w efekcie miałaby ona rozmiar utrudniający jej wykorzystanie w praktyce. Konstrukcja tworzonych dziś smartfonów wymaga bowiem zachowania odpowiedniej proporcji ekranu względem obudowy, a także smukłego kształtu. To oznacza, że czujniki powinny być jak najmniejsze.

Jednak mniejsze piksele mogą spowodować wyraźny spadek jakości zdjęcia. W związku z tym obecne prace koncentrują się na opracowaniu takiego czujnika, który poradzi sobie z prawidłową obsługą mniejszego piksela. Jak przekonuje Yongin Park, Samsung jest na najlepszej drodze do osiągnięcia tego celu. Ta firma jako pierwsza na świecie wprowadziła czujniki obrazu oparte na pikselach 0,7 μm, podczas gdy jeszcze niedawno normą było 0,9 μm.

 

Sięga, gdzie wzrok nie sięga

Dodatkowym zagadnieniem, nad którym pracują koreańscy inżynierowie, jest opracowanie czujnika, który mógłby robić zdjęcia przy innej długości fal niż widoczna dla ludzkiego oka. Jego zastosowanie przyniosłoby wiele korzyści: od pomocy przy diagnozowaniu raka po wydajniejszą kontrolę jakości w rolnictwie i innych branżach.

W Samsungu rozpoczęto też prace nad sensorami, które będą mogły rejestrować smak i zapach. Choć koncepcja ta wydaje się jeszcze dość abstrakcyjna, to – jak twierdzi Yongin Park – czujniki takie będą już niedługo integralna częścią naszego życia. Tak jak stała się nią możliwość łatwego rejestrowania dobrej jakości zdjęć.

fot. S. Hermann & F. Richter – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto