A A A

Czy oddech może być „odciskiem palca”?

29 grudnia 2021, 08:00
Naukowcy z AGH sprawdzą hipotezę o oddechowym bioidentyfikatorze.
Czy oddech może być „odciskiem palca”?

Proszę chuchnąć

Zespół badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH) sprawdzi możliwość wykorzystania składu chemicznego ludzkiego oddechu do weryfikacji tożsamości.

Naukowcy postawili hipotezę, że oddech każdego człowieka zawiera unikatowy zbiór związków chemicznych. Jej potwierdzenia podjął się profesor AGH w Krakowie, dr hab. inż. Artur Rydosz.

Naukowiec powiedział Polskiej Agencji Prasowej: „Dopiero staramy się rozgryźć, czy to w ogóle jest możliwe, tzn. czy z 3,5 tys. związków, które dotychczas wykryto w wydychanym powietrzu, da się znaleźć taki indywidualny zestaw, oddechowy wzór (ang. pattern) danej osoby, który dodatkowo nie będzie się zmieniał ze względu na aktualny stan zdrowia czy przebyte choroby".

Profesor mówi, że podobne badania przeprowadzono w USA i przy tysiącu próbek otrzymano tysiąc różnych zestawów substancji chemicznych obecnych w oddechu.

Artur Rydosz podkreśla, że trzeba sprawdzić, czy wyniki nie są zniekształcone ze względu na czynniki takie jak miejsce badania lub odmienna aparatura pomiarowa; mimo wszystko pierwsze analizy wydają się obiecujące.

Hipotezę o unikatowości oddechu postawiono w latach 70. ubiegłego wieku.

fot. Engin_Akyurt – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto