A A A

Gozi - wirus, który miał ukraść miliony

25 stycznia 2013, 08:32
Gozi - wirus, który miał ukraść miliony

Amerykańskie służby federalne zatrzymały trzech mężczyzn, Rosjanina, Łotysza i Rumuna. Stworzyli oni wirus komputerowy Gozi, który miał zainfekować komputery, a potem okraść konta bankowe ich właścicieli - podał dziennik "Los Angeles Times".

Wirus Gozi zainfekował już prawie milion komputerów, w tym 40 tys. terminali w Stanach Zjednoczonych. Jego ofiarą padły zarówno komputery wykorzystywane przez przeciętnych użytkowników, jak i stacje używane w bankach oraz firmach. Miał on za zadanie zdobyć hasła wykorzystywane przy dokonywaniu operacji finansowych. Wirus potrafił m.in. wprowadzić użytkownika w błąd, wyciągając od niego numer PIN i informacje osobiste - wszystko, co jest potrzebne do dokonania przelewu.

- Skok na bank w ich wykonaniu nie wymagał maski i broni palnej, wystarczył program komputerowy i dostęp do internetu - powiedział o cyberprzestępcach Preet Bharara, prokurator zajmujący się tą sprawą, w rozmowie z "Los Angeles Times". Według informacji dziennika, wirus dotarł nawet to Polski. Niestety, nie wiadomo, jakie kwoty udało się ukraść trzem mężczyznom. Mówi się jedynie o "milionowych stratach". Groźny program miał także zaatakować NASA. Przywódcą grupy był Rosjanin, Nikita Kuzmin, programista, który rozpoczął pracę nad Gozi jeszcze w 2005 roku. Wirus powoli infiltrował sieć i zarażone komputery, a Kuzmin był w swoich działaniach bardzo ostrożny - twierdzą amerykańskie organy ścigania.

Jak sprawdzić, czy nasz komputer może być zarażony? Jak zawsze, najlepszą odpowiedzią jest sprawdzony program antywirusowy oraz jego regularna aktualizacja.


Foto: stock.xchng


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto