A A A

Groźny trojan wykrada SMS-y

28 maja 2013, 08:13
Groźny trojan wykrada SMS-y

Firma antywirusowa Doctor Web wykryła nowy rodzaj złośliwego oprogramowania dla platformy Android. Zadaniem trojana Android.Pincer.2.origin jest przechwycenie przychodzących wiadomości SMS i przesłanie ich do cyberprzestępców. Wirus stanowi poważne zagrożenie dla użytkowników, ponieważ kradzione wiadomości mogą mieć charakter całkowicie poufny i zawierać kody zatwierdzające transakcje w systemach bankowości elektronicznej.

Trojan wykryty kilka dni temu przez specjalistów z Doctor Web jest drugim tego rodzaju zagrożeniem, należącym do rodziny Android.Pincer. Podobnie jak jego poprzednik, rozprzestrzenia się pod postacią certyfikatu bezpieczeństwa, który rzekomo powinien zostać zainstalowany na urządzeniu mobilnym z systemem Android. Jeśli nieostrożny użytkownik wyrazi zgodę na taką instalację, Android.Pincer.2.origin wyświetli fałszywy raport o pomyślnym zainstalowaniu certyfikatu, a następnie przez pewien czas nie wykaże żadnej znaczącej aktywności.

Aby móc uruchomić się automatycznie razem z systemem operacyjnym, trojan rejestruje na zainfekowanym urządzeniu proces systemowy o nazwie CheckCommandServices, który od następnego uruchomienia smartfona będzie działał jako usługa w tle.

Po pomyślnym uruchomieniu się powyższego procesu, Android.Pincer.2.origin łączy się ze zdalnym serwerem i może przesłać do niego takie dane, jak: numer i model telefonu; numer seryjny i IMEI urządzenia; nazwę operatora, język używany domyślnie w systemie; wersję systemu operacyjnego i informację o tym, czy dany telefon ma odblokowane konto root’a (konto mające wszystkie uprawnienia w systemie operacyjnym telefonu).

Następnie szkodliwe oprogramowanie czeka na instrukcje od cyberprzestępców. Mogą one dotyczyć zarówno przechwytywania SMS-ów użytkownika, jak również wyświetlania komunikatów na ekranie jego urządzenia. Szczególnym poleceniem dla atakujących jest tu komenda umożliwiająca wskazanie trojanowi numeru telefonu nadawcy, którego wiadomości mają być przechwytywane. Funkcja ta umożliwia wykorzystanie złośliwego oprogramowania jako narzędzia do przeprowadzania ukierunkowanych ataków i kradzieży konkretnych wiadomości SMS, w tym wiadomości z systemów bankowości elektronicznej, zawierających kody mTAN zatwierdzające transakcje bankowe lub inne poufne dane.

Foto: stock.xchng


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto