A A A

Intel napędza najszybszy superkomputer na świecie

18 czerwca 2013, 12:55
Intel napędza najszybszy superkomputer na świecie

System zbudowany z tysięcy procesorów i koprocesorów firmy Intel zdobył właśnie tytuł najpotężniejszego superkomputera na świecie w 41. wydaniu listy 500 najszybszych superkomputerów.

System znany jako „Milky Way 2” zawiera 48 000 koprocesorów Intel Xeon Phi oraz 32 000 procesorów Intel Xeon i działa ze szczytową wydajnością 54,9 petaflopów (54,9 biliarda operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) — ponad dwukrotnie szybciej, niż czołowy system w poprzednim wydaniu listy z listopada 2012 r. Jest to pierwszy system od 1997 roku, który został w całości oparty na rozwiązaniach firmy Intel i zajął pierwsze miejsce w rankingu.

Intel zapowiedział też rozszerzenie oferty koprocesorów Intel Xeon Phi i ujawnił szczegółowe informacje o drugiej generacji produktów Intel Xeon Phi, określanych kryptonimem „Knights Landing”. Nowe produkty i technologie znacznie zwiększą energooszczędność i wydajność superkomputerów.

„Milky Way 2” – najszybszy superkomputer na świecie System

„Milky Way 2”, zbudowany dla Państwowego Centrum Superkomputerowego w Guangzhou w Chinach, jest napędzany przez 32 000 nowych, 12-rdzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2600 v2, opartych na architekturze Ivy Bridge oraz 48 000 koprocesorów Intel Xeon Phi o łącznym poborze mocy 17,8 MW. Jest to nie tylko najszybszy, ale również jeden z najbardziej wydajnych energetycznie systemów z listy Top500. System używa „architektury neoheterogenicznej”, co oznacza, że architektura sprzętowa oferuje wiele klas możliwości obliczeniowych dostępnych w ramach wspólnego modelu programistycznego. Upraszcza to tworzenie i optymalizowanie oprogramowania, co nie byłoby możliwe w przypadku wykorzystania kombinacji procesorów i akceleratorów grafiki.

Wysoka wydajność i energooszczędność systemu jest zasługą nadchodzącej rodziny procesorów Intel Xeon E5-2600 v2, wytwarzanej w 22-nanometrowym procesie technologicznym. Procesory te napędzają nie tylko „Milky Way 2”, ale również 2 inne systemy z listy Top500, stworzone przez firmę Bull w ramach programu „wczesnych dostaw” dla producentów superkomputerów, realizowanego przez Intel. Jeden z nich zajmuje 54 miejsce w rankingu, a jego wydajność to 557 teraflopów. Drugi – miejsce 329 (139 teraflopów).

Produkty Intel Xeon E5-2600 v2 będą powszechnie dostępne w kolejnym kwartale i zaoferują nawet 12 rdzeni oraz częstotliwość taktowania sięgającą 2,7 GHz, zapewniając 259 gigaflopów na gniazdo, co oznacza 56-procentowy wzrost w porównaniu z poprzednią generacją.

Nowe rodziny koprocesorów Intel Xeon Phi 3000 i 7000

Intel zapowiedział również rozszerzenie bieżącej generacji koprocesorów Intel Xeon Phi o pięć nowych produktów o różnej wydajności, ilości obsługiwanej pamięci, energooszczędności i rodzaju obudowy, które są dostępne od dziś. Rodzina Intel Xeon Phi 7100, zaprojektowana i zoptymalizowana pod kątem największej wydajności i funkcjonalności, oferuje 61 rdzeni taktowanych zegarem 1,23 GHz, obsługę 16 GB pamięci (dwa razy więcej, niż dzisiejsze akceleratory i koprocesory) oraz wydajność 1,2 teraflopa w obliczeniach o podwójnej precyzji. Rodzina Intel Xeon Phi 3100 jest zoptymalizowana pod kątem wysokiej wydajności przy niskim koszcie i oferuje 57 rdzeni taktowanych zegarem 1,1 GHz oraz wydajność 1 teraflopa w obliczeniach o podwójnej precyzji.

Wreszcie, Intel dodał kolejny produkt do zapowiedzianej w zeszłym roku rodziny koprocesorów Intel Xeon Phi 5100. Układ o nazwie Intel Xeon Phi 5120D jest zoptymalizowany pod kątem środowisk o wysokiej gęstości i umożliwia bezpośredni montaż gniazd na minipłycie do użytku w serwerach kasetowych.

„Knights Landing” – wybór koprocesora lub procesora

Intel ujawnił informacje o drugiej generacji produktów Intel Xeon Phi, które umożliwią budowanie jeszcze wydajniejszych superkomputerów. Nowe produkty oparte na architekturze Intel MIC, określane kryptonimem „Knights Landing”, będą dostępne w postaci koprocesora albo procesora-hosta (CPU) i wytwarzane w technologii 14-nanometrowej z drugą generacją tranzystorów 3D Tri-gate.

Jako koprocesor na karcie PCIe, układ „Knights Landing” będzie odciążał systemowy procesor Intel Xeon, podobnie jak w obecnych rozwiązaniach, i zapewni ścieżkę migracji użytkownikom bieżącej generacji koprocesorów. Jednak zainstalowany bezpośrednio w gnieździe na płycie głównej będzie działał jako procesor i zaoferuje przełomową gęstość mocy obliczeniowej oraz wydajność na wat, wykonując wszystkie zadania podstawowego procesora i wyspecjalizowanego koprocesora.

Aby jeszcze bardziej przyspieszyć obsługę obciążeń roboczych HPC, Intel znacznie zwiększy przepustowość pamięciową wszystkich produktów „Knights Landing” poprzez wprowadzenie pamięci zintegrowanej z układem. Radykalnie ograniczy to opóźnienia dostępu do pamięci i pozwoli wykorzystać całą dostępną moc obliczeniową bez napotykania częstych dziś „wąskich gardeł”.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto