A A A

Kamera Canon z nagrywaniem 4K

9 kwietnia 2015, 12:00
Firma Canon zaprezentowała nową kamerę 4K - EOS C300 Mark II zaawansowany system przetwarzania obrazu, który obejmuje m.in. dwa procesory DIGIC DV5, profesjonalne kodeki i spory zakres dynamiki.
Kamera Canon z nagrywaniem 4K

Kamera zapisuje 10-bitowe pliki z samplingiem kolorów 4:2:2 w rozdzielczości 4K z prędkością do 410Mbps lub 10/12-bitowe pliki z samplingiem 4:4:4 w rozdzielczości 2K z 15-stopniowym zakresem dynamicznym. EOS C300 Mark II rejestruje materiał, na którym można pracować w procesie postprodukcji. Obraz zachowuje ostrość w pełnej gamie barw dodatkowo redukując efekt przechodzenia kolorów „colour bleed". Kamera oferuje najwyższą jakość nagrywania 4K zarówno na potrzeby produkcji telewizyjnych (3840 x 2160), jak i kinowych (4096 x 2160) zgodnych ze specyfikacją DCI.

EOS C300 Mark II umożliwia nagrywanie plików i szybki zapis w rozdzielczości 4K na dwóch kartach CFast 2.0 oraz jednoczesny zapis w formacie RAW 4K na zewnętrznej nagrywarce. Zapewnia to elastyczność w procesie postprodukcji i pozwala zachować najwyższą, dostępną dziś jakość. Dodatkowo, możliwość nagrywania w tym samym czasie plików w rozdzielczości 2K/ Full HD Proxy na wewnętrznej karcie SD pomaga jeszcze bardziej usprawnić procesy pracy na planie.

Nowa matryca Canon CMOS klasy Super 35 mm i zakres czułości ISO aż do 102 400 zapewniają doskonałą jakość w warunkach słabego oświetlenia. Tym samym operatorzy mogą rejestrować materiał z bardzo niskim poziomem szumów w nawet najbardziej wymagającym otoczeniu.

EOS C300 Mark II oferuje zróżnicowane opcje kontroli, aby dopasować się do różnych środowisk produkcyjnych. Pełna obsługa manualna sprawdzi się na planie produkcji filmowych. Kamera oddaje do dyspozycji operatorów także w pełni automatyczne ustawienia. Obejmują one m.in. ulepszony system Dual Pixel CMOS AF (obecnie pokrywa ok. 80 proc. kadru zarówno w pionie, jak i w poziomie), automatyczny balans bieli czy Face Detection AF, co pozwala niezależnym reporterom czy dokumentalistom rozpocząć nagrywanie w każdej chwili.

Integracja z profesjonalnym środowiskiem pracy

Nowe kodeki Canon XF-AVC H.264 zostały zaprojektowane z myślą o dopasowaniu do standardowych w branży systemów edycji nieliniowej, pozwalając tym samym na wykorzystanie materiału nagranego zarówno w rozdzielczości 4K, jak i 2K/Full HD przy zachowaniu najwyższej jakości obrazu. Zakres funkcji obejmuje m.in. XF-AVC Intra dla rozdzielczości 4K, XF-AVC Long GOP i opcje Proxy dla nagrywania 2K/Full HD. W obu przypadkach wykorzystywany jest kodek H.264, który ułatwia pracę w procesie postprodukcji. Twórcy zdjęć mogą wybrać typ kodeka i rozdzielczość, które najlepiej pasują do konkretnej sytuacji. EOS C300 Mark II nagrywa z prędkością do 30P w rozdzielczości 4K lub 120P dla 2K/Full HD.

EOS C300 Mark II wspiera różne przestrzenie barwne, w tym BT.2020, Canon Cinema Gamut i DCI-P3. Jest to pierwsza kamera Canon, która oferuje technologie Canon Log2, która zapewnia 15-stopniowy zakres dynamiczny - rozszerzony względem wcześniejszych modeli z tej serii. Kamera została także wyposażona w nowe opcje rejestracji dźwięku, 4-kanałowy zapis z głębią 16 lub 24 bity i częstotliwością próbkowania 48 kHz.

Wszechstronne zastosowania

Kamera EOS C300 Mark II wykorzystuje rozwiązania konstrukcyjne charakterystyczne dla linii Cinema EOS. W zależności o preferencji operatora i sytuacji na planie body może zostać rozbudowane o kompatybilne akcesoria. Kamera posiada wbudowane elektroniczne filtry ND (neutral density), które w trybie rozszerzonym 10-krotnie redukują ilość światła docierającego do matrycy. Z kolei zgodność z wielofunkcyjnym pilotem RC-V100 i opcjonalna łączność Wi-Fi pozawalają realizować zdjęcia niezależnie od lokalizacji. Szybkość odczytu danych została dwukrotnie zwiększona w porównaniu do modelu EOS C300. Zredukowano także efekt niejednoczesnego odczytu przetwornika (rolling shutter), co pozwala uzyskać szczegółowe ujęcia poruszających się obiektów np. w scenach akcji.

EOS C300 Mark II jest kompatybilny z ponad dziewięćdziesięcioma obiektywami Canon z serii EF i EF Cinema. Dzięki temu operatorzy będą mogli wykorzystać modele z mocowaniem EF, które już posiadają. Dodatkowo, kamera oferuje wsparcie dla obiektywów z serwomechanizmem, co sprawia, że jest ona konkurencyjnym rozwiązaniem zarówno dla produkcji telewizyjnych, jak i kinowych. Co więcej, w ramach usługi serwisowej  możliwa jest także zmiana systemu mocowania ze standardowego EF na EF z Cinema Lock, czy na standardowy w branży system PL.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto