A A A

Kłopoty Google'a w Wielkiej Brytanii

12 listopada 2021, 07:00
Działacze organizacji walczącej o prawa konsumentów zażądali od koncernu z Mountain View odszkodowania w wysokości 3 mld funtów. Sprawa zakończyła się przed Sądem Najwyższym.

Jednak bez odszkodowania

Brytyjska organizacja Which? wniosła w 2018 roku przeciw Google'owi pozew w związku ze śledzeniem przez tę firmę użytkowników iPhone'ów. Obrońcy praw konsumentów wystąpili w imieniu około 4,4 miliona właścicieli smartfonów z Anglii i Walii. W pozwie działacze domagali się odszkodowania w wysokości ponad 3 mld funtów.

Sąd Najwyższy oddalił roszczenie, co według ekspertów oznacza zablokowanie składania w Anglii i Walii pozwów zbiorowych dotyczących ochrony prywatności. Sędziowie jednak odnotowali w uzasadnieniu, że technologie cyfrowe mają zdolność do powodowania „szkód na masową skalę".

Wnosząc pozew były dyrektor grupy Which?, Richard Lloyd, twierdził, że Google nielegalnie wykorzystywał dane użytkowników iPhone'ów, zbierając informacje o ich aktywności w internecie. Koncern miał to robić w latach 2011 i 2012, pomimo że posiadacze smartfonów świadomie rezygnowali z takiego śledzenia.

Według orzeczenia Sądu Okręgowego Richard Lloyd nie mógł doręczyć w 2018 roku roszczenia firmie Google, ponieważ nie miał wtedy zezwolenia na składanie pozwów poza jurysdykcją Anglii i Walii. Jednak ta decyzja została uchylona w październiku 2019 roku przez Sąd Apelacyjny.

Google zaskarżył postanowienie Sądu Apelacyjnego, a w ostatnią środę Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska koncernu. W orzeczeniu sędziowie stwierdzili, że uzyskanie przez Lloyda całej kwoty odszkodowania byłoby niemożliwe bez udowodnienia konkretnych strat finansowych lub szkód psychicznych.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto