A A A

Koreańskie rekordy transferu

5 sierpnia 2020, 17:30
Średnia prędkość transmisji danych w południowokoreańskich sieciach 5G przekracza 600 Mb/s.
Koreańskie rekordy transferu

„Najwolniejszy" telekom Korei Południowej gwarantuje prędkość transmisji rzędu 520 Mb/s.

Południowokoreańskie Ministerstwo Nauki, Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych i Rozwoju (MSIT) podało wyniki pomiarów szybkości transmisji danych w krajowych sieciach 5G. Wynik jest imponujący: średnia szybkość w kierunku do abonenta (downlink) wynosi 656,6 Mb/s. Prędkość w przeciwną stronę sięga 63 Mb/s (czyli przekracza wartość uznawaną za niezbędną dla określenia łącza mianem szerokopasmowego).

 

Cztery razy lepiej

Pomiary były wykonywane między styczniem a czerwcem br. w Seulu oraz sześciu innych największych miastach (Pusan, Inczon, Daegu, Daejeon, Gwangju i Ulsan), zamieszkiwanych przez ponad 40% populacji kraju. Uzyskany wynik w przypadku transmisji w kierunku do abonenta okazał się czterokrotnie lepszy niż średnia prędkość transmisji w sieciach czwartej generacji (LTE): wyniosła ona w 2019 roku 158,53 Mb/s.

Trzej najwięksi południowokoreańscy operatorzy telekomunikacyjni – SK Telecom, KT i LG Uplus – byli w stanie zagwarantować szybkość pobierania danych wynoszącą odpowiednio 789 Mb/s, 652 Mb/s i 528,6 Mb/s.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że specjaliści ministerstwa przeprowadzili pomiary w około 11 tysiącach miejsc, w których warunki nie sprzyjają osiąganiu wysokich prędkości przesyłania danych ze względu na zatłoczenie i dużą liczbę odbiorników sygnału radiowego (takich jak domy towarowe, uniwersytety, parki rozrywki, centra wystawowe, metro i duże węzły komunikacyjne).

W zajmującym ok. 600 km2 i liczącym niemal 10 milionów mieszkańców Seulu trzej najwięksi operatorzy dostarczali pod koniec lipca br. sygnał 5G na przeszło 2/3 powierzchni (425,5 km2). Usługi są dostępne praktycznie w całej metropolii z wyjątkiem terenów zalesionych.

 

Zwolnić kolejne pasma

Obecnie w Korei południowej dla potrzeb usług 5G wykorzystywane jest tzw. pasmo 3,6 GHz (zakres częstotliwości od 3,4 do 3,8 GHz). Władze kraju planują niebawem zwolnić dla potrzeb sieci 5G zakres częstotliwości 3,7–4 GHz, zajmowany przez systemy łączności satelitarnej.

Jeszcze w bieżącym roku ma zostać udostępnione także pasmo 26 GHz (24,25–27,5 GHz). Pozwoli ono na nawiązywanie połączeń zapewniających prędkości transmisji porównywalne z szybkościami łączy światłowodowych.

fot. Pexels


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto