A A A

Milion na Bletchley Park

13 października 2020, 09:00
Facebook przekaże dotację dla dawnego brytyjskiego centrum łamania szyfrów.
Milion na Bletchley Park

Odsunięte widmo upadku

Ośrodek Bletchley Park, działający obecnie jako muzeum, a będący w czasie II wojny światowej tajnym centrum, w którym złamano kody Enigmy, otrzyma od Facebooka milion funtów brytyjskich (około 1,3 miliona dolarów).

 

Brakuje dwóch milionów

Nadzorująca muzeum organizacja Bletchley Park Trust zakomunikowała w sierpniu, że w związku z ogólnoświatowym lockdownem i wynikającym z niego zmniejszeniem liczby odwiedzających, odnotowano spadek przychodów o 2 miliony funtów. Stanowi to 95% rocznych wpływów ośrodka. Należało się liczyć z tym, że będzie trzeba zwolnić 35 pracowników muzeum (jedną trzecią zatrudnionych). Dotacja Facebooka pomoże ocalić przynajmniej część etatów.

Położona ok. 80 kilometrów na północ od Londynu posiadłość jest słynna nie tylko z powodu złamania niemieckich kodów. Wśród personelu ośrodka, liczącego pod koniec wojny 10 tysięcy osób, znalazł się m.in. Alan Turing, który uchodzi za prekursora współczesnej informatyki i pioniera w dziedzinie badań sztucznej inteligencji. Także w Bletchley Park powstał Colossus, czyli pierwszy na świecie programowalny komputer cyfrowy.

fot. Wikipedia


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto