A A A

NVIDIA Tesla napędzają superkomputer

2 lipca 2013, 11:55
NVIDIA Tesla napędzają superkomputer

NVIDIA poinformowała, że akceleratory graficzne NVIDIA Tesla są sercem dwóch najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów na świecie, które znalazły się na szczycie najnowszej listy Green500.

Pierwsze miejsce zajmuje system „Eurora” zainstalowany w CINECA, największym włoskim centrum superkomputerowym, znajdującym się w Casalecchio di Reno. Superkomputer jest wyposażony w akceleratory graficzne oparte na architekturze NVIDIA Kepler. Są to najwydajniejsze i najbardziej efektywne energetycznie układy tego typu, jakie kiedykolwiek zbudowano. Dzięki nim Eurora osiąga wydajność 3210 MFlops na wat, a tym samym jest wydajniejsza energetycznie 2,6 razy względem najlepszego komputera korzystającego z samych procesorów centralnych Intel (pracującego w Météo-France). „Eurora” znacznie prześciga też najwydajniejszy superkomputer oparty na akceleratorach Intel Xeon Phi, czyli „Beacon”, który jest zainstalowany w Narodowym Instytucie Nauk Obliczeniowych przy Uniwersytecie Tennessee.

Drugie miejsce w opublikowanym właśnie rankingu Green500, zajmuje superkomputer „Aurora Tigon”, działający w zakładach Selex ES we włoskim Chieti. --- Oba liderujące superkomputery złożone są z zaawansowanych wysokowydajnych serwerów „Aurora” firmy Eurotech, wyposażonych w akceleratory graficzne NVIDIA Tesla K20.

Ponadto, wszystkie superkomputery oparte na akceleratorach graficznych bazujących na architekturze NVIDIA Kepler, które znalazły się na liście Green500, cechują się przynajmniej o 50 procent wyższą wydajnością energetyczną od najnowszych systemów opartych na układach Intel Xeon Phi.

Pod koniec czerwca na konferencji ISC 2013, odbył się też konkurs Student Cluster Challenge, w którym komputery oparte na akceleratorach graficznych firmy NVIDIA zajęły pierwsze cztery miejsca w kategorii najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów, ponownie udowadniając, dlaczego to właśnie te układy są najchętniej wybierane przez programistów, projektantów systemów oraz naukowców wykorzystujących techniki obliczeniowe. energooszczędność.”

Tysiące małych, energooszczędnych rdzeni działających równolegle w akceleratorach graficznych są znacznie bardziej wydajne energetycznie od standardowych procesorów centralnych. Rdzenie tych akceleratorów zostały zoptymalizowane pod kątem pracy z wymagającymi obliczeniowo elementami aplikacji, które zwykle są obsługiwane w mało efektywny sposób przez procesory centralne.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto