A A A

Nadmiar wiadomości wpływa na zdrowie psychiczne

7 maja 2020, 09:20
Przesyt informacjami na temat pandemii może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.
Nadmiar wiadomości wpływa na zdrowie psychiczne

Koronawirus zdominował media.

W czasach społecznej kwarantanny trudno uciec od wiadomości o koronawirusie. Informacje te zdominowały wydania programów informacyjnych, wypowiedzi polityków, a nawet programy rozrywkowe. Również media społecznościowe przepełnione są wpisami poruszającymi ten temat. Czy to jest jednak odpowiednie miejsce na poszukiwanie informacji?

 

Fake newsy nie zniechęcają

Mimo wielu starań nadal trudno powstrzymać rozprzestrzenianie dezinformacji w mediach społecznościowych. Nie brakuje tzw. fake newsów dotyczących koronawirusa. Nie zważając na to, coraz więcej użytkowników korzysta z tych platform w celu dotarcia do najświeższych wiadomości o wirusie.

 

Główne źródła informacji

Firma Flixed postanowiła przyjrzeć się temu tematowi i przeprowadziła badanie na grupie 1000 respondentów. Z raportu wynika, że głównym źródłem informacji na temat koronawirusa jest obecnie Facebook. Na drugim miejscu uplasował się Twitter. Co szósty Amerykanin szuka natomiast aktualnych informacji na temat pandemii na YouTubie.

Badania wykazały także, że od początku epidemii ludzie poświęcają prawie 53 minuty (czyli o 22 minuty więcej niż wcześniej) na zapoznawanie się z aktualnymi wiadomościami.

 

Negatywny wpływ nadmiaru informacji

Badanie Flixed wykazało również, że nadmiar informacji dotyczących pandemii może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Aż 57,6% badanych, którzy spędzili w ostatnim czasie więcej czasu na Reddit w poszukiwaniu informacji na temat koronawirusa, doświadczyło ogólnego pogorszenia stanu zdrowia psychicznego. Natomiast 43% badanych, którzy wprowadzili limit czasu spędzanego na zapoznawanie się z nowymi informacjami, zauważyło u siebie poprawę samopoczucia.

 

Unikanie newsów niemożliwe?

Nieczytanie newsów byłoby zatem najłatwiejszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem. Jednak społeczna kwarantanna, w wyniku której wielu z nas coraz bardziej odczuwa samotność, częściej skłania nas do przeglądania mediów społecznościowych. Pomóc zatem może dobór odpowiednich i sprawdzonych źródeł informacji oraz rozsądne z nich korzystanie.

fot. 472301 – Pixabay


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto