A A A

Podglądacze niemile widziani

4 września 2020, 08:10
W przeglądarce Chrome dla systemu Android pojawi się obsługa mechanizmu DNS-over-HTTPS.
Podglądacze niemile widziani

Kapsaicyną po oczach

Obsługa szyfrowania zapytań DNS (DNS-over-HTTPS, DoH), znana już z 83. wersji przeglądarki Chrome dla komputerów stacjonarnych, zostanie przeniesiona do świata urządzeń przenośnych.

DoH pozwala ukryć przed dostawcami usług internetowych treść zapytań przesyłanych przez przeglądarkę do resolwera DNS oraz odpowiedzi przekazywane przez serwer browserowi. Komplikuje to proces budowania profilu internauty i sprawia, że znacznie trudniej jest sprzedawać dane na jego temat.

 

Jak na desktopach

O włączeniu mechanizmu DoH w przeglądarce Chrome 85 dla Androida poinformowano we wpisie na oficjalnym blogu Google'a. Obsługa szyfrowania kwerend DNS pojawi się w ciągu nadchodzących tygodni. Użytkownicy Chrome'a powinni zobaczyć w sekcji ustawień opcję Użyj bezpiecznego serwera DNS. Będzie ona domyślnie wyłączona, ale po jej uaktywnieniu przeglądarka spróbuje konstruować zapytania DNS w postaci zaszyfrowanej (z zastosowaniem mechanizmu DoH) i przesyłać je dostawcy łącza.

Opisany sposób postępowania sprawdzi się, o ile dostawca usług sieciowych obsługuje mechanizm DoH. Jeżeli jednak okaże się, że tak nie jest (i należałoby zastosować klasyczne kwerendy DNS w postaci zwykłego tekstu), będzie można skorzystać z zewnętrznego resolwera, który odbiera szyfrowane zapytania i odsyła zakodowane odpowiedzi (opcja Za pomocą | Niestandardowe).

fot. Google


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto