A A A

Powstaną karty płatnicze, których nie da się podrobić?

23 grudnia 2014, 14:20
Holenderscy naukowcy pracują nad kartami płatniczymi, których nie będzie się dało podrobić.
Powstaną karty płatnicze, których nie da się podrobić?

Zespół uczonych z University of Twente i Eindhoven University of Technology do opracowania karty płatniczej wykorzystał zjawisko dualizmu korpuskularno-falowego, czyli niezwykłej właściwości fotonów, dzięki której czasami zachowują się one jak cząstki, a czasami jak fale. Karta i czytnik mają stanowić modyfikację eksperymentu Younga, który polega na przepuszczeniu wiązki cząstek przez dwie szczeliny. Na detektorze pojawia się wzór interferencyjny wskazujący, że zachowują się one jak fale.

To właśnie ten wzór ma stanowić pełną informację używaną, by dostać się do pieniędzy zlokalizowanych na koncie bankowym. Kiedy wykorzystamy tylko jedną szczelinę lub zmodyfikujemy transfer cząsteczek, odbiorca nie otrzyma informacji zwrotnej. W praktyce oznacza to, że gdyby do funkcji karty chciał dobrać się przestępca lub osoba nieuprawniona, wzór interferencyjny zniknie, więc nie będzie się dało uzyskać informacji.

Naukowcy są pozytywnie nastawieni do odkrycia Holendrów. Oczywiście, wprowadzenie tego typu rozwiązań do obiegu będzie się wiązało z koniecznością stworzenia od podstaw nowych kart płatniczych i terminali, ale wstępne szacunki wskazują, że wcale nie będzie to takie drogie. Za kilka lat fizykę kwantową będziemy mogli odnaleźć u podstaw niemal wszystkich zabezpieczonych danych.

 


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
tomangelo
tomangelo
23 grudnia 2014, 16:50
Tak jak i Denuvo (czy jak to się zwało) miało być DRM-em nie do złamania (Chińczycy już je złamali). Wszystko da się złamać, to tylko kwestia mniejszej lub większej ilości czasu.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto