A A A

Raspberry Pi Zero – komputer za 5 dolarów

27 listopada 2015, 07:00
Fundacja Raspberry Pi od dłuższego czasu pracowała nad zmniejszeniem cen platform komputerowych. Efektem jej wysiłków jest Pi Zero – urządzenie mające kosztować zaledwie 5 dolarów
Raspberry Pi Zero – komputer za 5 dolarów

Niewysoka cena nie oznacza jednak niewielkich możliwości. Sercem Raspberry Pi Zero jest układ Broadcom BCM2835 o domyślnym taktowaniu 1GHz (stanowi to blisko 40% skok wydajności względem poprzednika) oraz 512 MB pamięci RAM LPDDR2. Pi Zero został dodatkowo wyposażony w slot kart micro-SD, złącza mini-HDMI oraz microUSB, a także 40-pinowy interfejs GPIO. Wszystko to zamknięte w płytce o wymiarach 65mm x 30mm x 5mm.

Platforma działa na systemie Raspbian i umożliwia korzystanie z wielu dostępnych aplikacji, wliczając w to popularnego Scratcha, Minecrafta oraz Sonic Pi. Urządzenie jest już dostępne w Wielkiej Brytanii i USA. Co ciekawe, kupując nowy numer magazynu MagPi, użytkownicy otrzymają komputer za darmo.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto