A A A

Roboty wspomogą rozwój dzieci z autyzmem

27 lutego 2020, 14:00
Grupa badaczy projektuje robota, który ma asystować podczas terapii małych pacjentów.
Roboty wspomogą rozwój dzieci z autyzmem

Najnowsze badania zespołu naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii posunęły do przodu prace nad robotami mogącymi asystować w przystosowywaniu do życia dzieci z autyzmem.

Wczesna interwencja w rozwój takich dzieci pozwala na lepsze przystosowanie ich do życia codziennego i rozwijanie różnych umiejętności. Zajęcia terapeutyczne wiążą się jednak z wysokimi kosztami i są bardzo angażujące czasowo. Na dodatek każdy pacjent ze spektrum autyzmu jest inny, ma inne potrzeby, więc terapia powinna być dostosowana do danej osoby.

Na szczęście coraz prężniej rozwija się nisza robotów wspomagających autystycznych pacjentów. Zrobotyzowani asystenci mają wesprzeć prawdziwych terapeutów w prowadzeniu pacjentów ze spektrum autyzmu przez życie. Najnowsze badania grupy naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, którą dowodzi profesor Maja J. Matarić, to krok w stronę takiego rozwiązania.

Badacze opracowali model robota opartego na algorytmach uczenia maszynowego, który wykorzystuje informacje audio i wideo (kontakt wzrokowy, dialogi) we współpracy z autystycznymi dziećmi, by być w gotowości do reakcji. Jeśli dziecko nie będzie w danym momencie w stanie skupić uwagi, a jego symptomy się nasilą, zadaniem robota będzie podjęcie adekwatnej do sytuacji aktywności i skupienie uwagi dziecka na zajęciach terapeutycznych. Podczas testów robot wykazał 90% skuteczności działania w takich sytuacjach.

Badania zostały przeprowadzone przy wykorzystaniu danych zebranych z robotów przebywających na co dzień z autystycznymi dziećmi. Bazując na informacjach zakodowanych przez te maszyny, naukowcy opracowali model o wysokiej efektywności. W tej chwili grupa prof. Matarić prowadzi badania mające na celu zminimalizowanie wymagań technicznych takiego robota i sprawienie, by w niedalekiej przyszłości tego typu asystenci byli cenowo osiągalni dla szerokiej grupy użytkowników.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto