A A A

Rynek telefonów powoli się stabilizuje

30 października 2020, 15:00
Okazuje się, że spadek sprzedaży względem 2019 nie jest tak duży, jak przypuszczano.
Rynek telefonów powoli się stabilizuje

To nie jest rok smartfonów

Analitycy IDC przedstawili statystyki dotyczące sprzedaży smartfonów. Po związanych z pandemią zawirowaniach rynek telefonów zanotował duże spadki, ale sytuacja już się normuje. Choć prognozy były początkowo pesymistyczne, ostatecznie trzeci kwartał 2020 przyniósł rezultaty o zaledwie 1,3% gorsze od analogicznego okresu 2019 roku. W osiągnięciu tego nadspodziewanie dobrego wyniku bardzo pomogły kraje mniej rozwinięte.

 

Najwięksi przegrani?

Liderem okazał się ponownie Samsung z rynkowym udziałem na poziomie 22,7%. Co ciekawe koncern w ogóle nie odczul wspomnianego na początku spadku względem 2019 roku - zanotował o 3% lepsze wyniki. W przyrodzie nic jednak nie ginie, bardzo dużo straciły więc dwie znane marki.

Apple sprzedał „tylko” 41,6 milionów iPhone’ów, co daje mu 10,8% udziału na rynku i oznacza 10% spadek względem 2020 roku. Nie są to jednak jeszcze wartości szczególnie alarmujące, bo dane były zbierane tuż przed premierą iPhone’a 12. W tym roku koncern zdążył wydać tylko iPhone’a SE (2020) i przeważnie co roku zalicza w tym kwartale słabe wyniki. Całkiem prawdopodobne więc, że pod koniec roku firma nie będzie już na czwartym miejscu rankingu.

Sporo stracił też Huawei, choć mocna pozycja na rynku lokalnym i tak pozwoliła firmie osiągnąć 14,7% udziału, co przekłada się na 51,9 milionów smartfonów. Odnotowany 22-procentowy spadek w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku jest oczywiście efektem decyzji administracji USA, która zabroniła lokalnym firmom (w tym Google'owi) współpracy z chińskim koncernem. Brak dostępu do usług Google'a doprowadził do odpływu wielu klientów z Europy i tanów Zjednoczonych.

 

Indie na czele

Bardzo mocną pozycję ma obecnie koncern Xiaomi, który sprzedał 46,5 milionów telefonów. Pozwoliło to firmie plasować się na trzeciej lokacie w rankingu. Duża w tym zasługa budżetowych modeli, cieszących się popularnością zwłaszcza w Indiach, które w kolejnym z rzędu kwartale okazują się największym obecnie rynkiem zbytu dla smartfonów.

Piątą i szóstą lokatę w rankingu zajęły odpowiednio Vivo oraz Oppo (po ok. 30 milionów egzemplarzy), a dalej Realme (15 milionów urządzeń). Zdaje się, że popularność wymienionych firm wynika z podobnych czynników, co w przypadku Xiaomi.

Fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto