A A A

Sieci 5G: FCC kontra armia

17 kwietnia 2020, 08:15
Federalna Komisja Łączności zamierza zezwolić na świadczenie usług 5G mimo sprzeciwów Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.
Sieci 5G: FCC kontra armia

Firma Ligado chce świadczyć usługi 5G na potrzeby internetu rzeczy.

Zgodę na uruchomienie nowej naziemnej sieci komórkowej zamierza wydać amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) pomimo głosów sprzeciwu płynących z Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

 

Groźne dla GPS?

Według amerykańskich wojskowych sieć 5G uruchomiona przez firmę Ligado może zagrażać stabilności systemu GPS. Ma ona bowiem działać w tzw. paśmie L (częstotliwości od 1 do 2 GHz) wykorzystywanym również do przekazywania depeszy nawigacyjnych satelitarnego systemu pozycjonowania.

Amerykański sekretarz obrony Mark Esper w liście skierowanym do FCC w listopadzie 2019 r. napisał: „we wniosku Ligado jest zbyt wiele niewiadomych, a ryzyko związane z uruchomieniem nowego systemu komórkowego jest zbyt duże, aby zezwolić na działanie sieci 5G w paśmie L. Wszystkie niezależne testy i dane techniczne pokazują możliwość zakłócenia usług GPS przez proponowany systemu Ligado. Może to mieć negatywny wpływ na operacje wojskowe, zarówno w czasie pokoju, jak i w trakcie działań zbrojnych".

Ajit Pai, przewodniczący FCC, utrzymuje jednak, że obawy przedstawicieli Departamentu Obrony są bezpodstawne. Firma Ligado starała się o koncesję na świadczenie usług bezprzewodowych już od niemal dekady (wcześniej jako spółka LightSquared). Jej wniosek o przyznanie pasma radiowego z 2015 r. został odrzucony, co skończyło się bankructwem przedsiębiorstwa.

Obecnie, jak poinformował Pai, Ligado zapowiada znaczne zmniejszenie mocy stacji bazowych w stosunku do wartości z wniosku odrzuconego w 2015 r. Poza tym firma chce wykorzystać węższe niż wcześniej pasma (1526–1536 MHz, 1627,5–1637,5 MHz i 1646,5–1656,5 MHz). Zobowiązuje się także do ciągłego monitorowania mocy nadawczej stacji bazowych oraz natychmiastowego reagowania na wiarygodne raporty o zakłóceniach i przerywania działania sieci tam, gdzie będzie ona zagrażać instalacjom rządowym.

W związku z tym FCC nie widzi powodów, aby odrzucać wniosek Ligado.

 

Nie nasza liga

Firma Ligado nie zamierza konkurować z potentatami takimi jak Verizon, AT&T albo T-Mobile w dziedzinie usług świadczonych użytkownikom smartfonów. Przedsiębiorstwo chce skoncentrować się na internecie rzeczy, systemach czujników i niestandardowych usługach transmisji danych dla przemysłu albo obsłudze systemów bezzałogowych.

fot. Mohamed Hassan – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto