A A A

Specjaliści wytropili zorganizowaną działalność dezinformacyjną

17 czerwca 2020, 16:00
Rosyjska kampania dezinformacyjna w serwisach Facebook i Reddit, prowadzona przez grupę trolli internetowych, trwała 6 lat.
Specjaliści wytropili zorganizowaną działalność dezinformacyjną

Secondary Infektion

Aż 300 stron WWW, w tym platform społecznościowych, padło ofiarą zorganizowanej grupy trolli internetowych. Przez 6 lat rozpowszechniali oni nieprawdziwe informacje. Raport przygotowany przez specjalistów z grupy Graphika obejmuje szczegółowe dane dotyczące serii ataków nazwanych Secondary Infektion.

Operacje dezinformacyjne prowadzone były przez ugrupowanie z Rosji z wykorzystaniem fałszywych dokumentów i kont w platformach społecznościowych. Miały one podsycać międzynarodowe konflikty, a celem ataków najczęściej była Ukraina. Według raportu w ciągu 6-letniej kampanii dezinformacyjnej wyprodukowano co najmniej 2500 materiałów manipulujących faktami i przedstawiono je w przynajmniej 7 językach na 300 stronach WWW. Ich treści koncentrowały się na krytyce przeciwników polityki kremlowskiej.

 

Rozwój kampanii

Początki Secondary Infektion sięgają 2014 r. Kampania zaczęła się na rosyjskim LiveJournal. Trolle szerzące dezinformację przejmowały kolejno konta na Twitterze i YouTubie. W następnych latach działania rozszerzono na Reddit, BuzzFeed i Medium.

Według specjalistów sfałszowane dokumenty, grafiki i konta propagowały treści zgodne z rosyjskimi interesami narodowymi w tamtym okresie. Krytyka skierowana była przede wszystkim w stronę Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), która swego czasu objęła Rosję 4-letnim zakazem udziału w międzynarodowych zawodach sportowych – po wykryciu nieprawidłowości w działaniu rosyjskich grup sportowych.

 

Koniec działań

Pomimo szerokiego zasięgu i długiego czasu trwania kampanii niewiele postów dotarło do dużego grona odbiorców, więc osoby koordynujące wysiłki trolli mogły nie osiągnąć założonych celów. W raporcie grupy Graphika znalazły się komentarze osób spoza ugrupowania, które wyśmiewały działania Secondary Infektion, wytykając trollom nieudolne prowadzenie kampanii.

Nadal nie jest jasne, kto koordynował całą akcję, choć naukowcy zauważają pewne podobieństwa do działań Internet Research Agency (IRA) – rosyjskiej agencji zaangażowanej w próby podważenia wyborów prezydenckich w USA w 2016 r. Grupa pozostała aktywna, a posty powiązane z IRA zostały usunięte z Facebooka dopiero w 2018 r.

fot. Wallpaperflare


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto