A A A

Sterowce z darmowym internetem nad plażami

13 sierpnia 2014, 07:30
Mieszkańcy i turyści w 9 nadmorskich kurortach korzystają z bezpłatnego dostępu do sieci w technologii LTE dzięki... sterowcom.
Sterowce z darmowym internetem nad plażami

Każdy sterowiec może dostarczać internet ok. 1000 osób dziennie na obszarze o średnicy ok. 1 km, będąc jednocześnie doskonałym nośnikiem reklamowym. Yoberi jest tym samym jedyną firmą w Polsce i - obok Facebooka i Google - jedną z niewielu na świecie, która umożliwia wykorzystanie dronów sterowców do dostarczenia internetu w trudnodostępnych.

Trzy drony sterowce,  z których każdy ma 8 m długości i 3 m średnicy, rotacyjnie kursują obecnie pomiędzy 9 nadmorskimi lokalizacjami

- Gdańskiem, Gdynią, Sopotem, Łebą, Ustką, Jarosławcem, Kołobrzegiem, Pobierowem i Helem. Ultralekkie „balony" z własnym napędem i zdalnym sterowaniem pełnią rolę zawieszonych nad głowami użytkowników routerów. W sterowcach umieszczone  są specjalne zespoły modemów udostepniające bezprzewodowy internet o prędkości 60 Mb/s  w technologii LTE. Z internetu oferowanego z każdego sterowca korzysta ok. 400 osób dziennie  na obszarze o średnicy ok. 1000 m - maksymalnie liczba użytkowników może wzrosnąć nawet  do 1000 internautów.


Konstrukcja dronów sterowców została opracowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni na podstawie autorskiego projektu zespołu inżynierów firmy Yoberi. Nośniki wykorzystują innowacyjne rozwiązania technologiczne, które po raz pierwszy zostały wykorzystane właśnie  w Polsce.

Każdy sterowiec posiada całkowicie niezależne źródło energii, w postaci zespołu baterii słonecznych umieszczonych na górnym poszyciu powłoki aerostatu. Baterie są elastyczne, co oznacza, że można  je dowolnie formować, dopasowując do kształtu powłoki, bez ryzyka usterek mechanicznych, jak pęknięcia czy złamania.

Własne zasilanie to element, upodabniający sterowce Yoberi do balonów Google tworzonych  w ramach „Project Loon". Jednak w odróżnieniu od balonów Google, sterowce Yoberi nie wymagają dodatkowych specjalistycznych anten naziemnych do odbioru sygnału. Aby korzystać z internetu, wystarczy dowolne urządzenie mobilne np. smartfon czy tablet.

W ostatnich miesiącach duży rozgłos wywołały również inwestycje Google i Facebooka w technologie umożliwiające wykorzystanie dronów do udostępniania internetu. Jednak zarówno zakupiona przez Google firma Titan Aerospace, jak i „Connectivity Lab" Facebooka są dopiero we wstępnej fazie prac, a ich rozwiązania nie są jeszcze wykorzystywane komercyjnie. Tymczasem, rozwiązania Yoberi
są już dostępne.

Drony sterowce Yoberi zarządzane są zdalnie poprzez dedykowane oprogramowanie. Każdy z nich może przebywać w powietrzu przez 14 dni. Konieczność lądowania wynika jedynie z faktu,  że sterowce unoszą się za pomocą helu, który trzeba uzupełniać. Firma pracuje jednak  nad technologią, która pozwoli wyeliminować konieczność lądowania.

Sterowce mogą zostać umieszczone na dowolnej wysokości. Jednak najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie ich na wysokości ok. 20-30 m, wówczas dostarczają one internet LTE o prędkości ok. 60 Mb/s dla ok. 1000 osób znajdujących się na obszarze o średnicy ok. 1000 m.

Rozwiązanie opracowane przez zespół projektowy Yoberi, nie tylko pozwala zaoferować bezprzewodowy dostępu do internetu, ale jest również doskonałym nośnikiem reklamowym. Przykładem jest wykorzystanie dronów sterowców w ramach programu „Bezpieczne wakacje" sieci Plus oraz Telewizji Polsat i Polsat News. Zakończenie nadmorskiej akcji planowane jest na koniec sierpnia.

 


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto