A A A

Toshiba i 30 lat od debiutu pierwszego laptopa

30 kwietnia 2015, 15:10
W kwietniu 1985 roku Toshiba wprowadziła na rynek pierwszego seryjnego laptopa na świecie. Model T1100 stał się symbolem innowacyjności firmy i przedmiotem pożądania każdego ówczesnego maniaka komputerowego.
Toshiba i 30 lat od debiutu pierwszego laptopa

Sakura to powszechnie rozpoznawalny japoński symbol odnoszący się do kwiatów wiśni, których okres kwitnięcia przypada na połowę kwietnia. 30 lat temu nastąpił zupełnie nowy rodzaj rozkwitu, który wprowadził ludzkość w epokę mobilności. W połowie lat 80-tych ubiegłego wieku komputery były stacjonarnymi urządzeniami, które ograniczały swobodę poruszania się ze względu na swój rozmiar i wagę. Pracownicy dużych firm mogli tylko pomarzyć o możliwości zabrania ze sobą urządzenia w podróż czy na spotkanie z klientem.

Gdy Robert Zemeckis zaprezentował światu swój hit „Powrót do przyszłości", Toshiba zamiast cofać się, poszła o krok dalej i przedstawiła światu swój pierwszy seryjny laptop. Jak prezentowały się jego możliwości? Z dzisiejszej perspektywy wydawać by się mogło, że nie oferował nic szczególnego. Należy jednak pamiętać, że w 1985 roku procesor Intel 80C88 o taktowaniu 4.77 MHz, 256KB pamięci operacyjnej, stacja dyskietek i system DOS 2.11 wzbudzały niedowierzanie ówczesnych konsumentów.

Pomimo tego, że pod względem wydajności nie wyróżniał się na tle stacjonarnych komputerów, T1100 oferował niezrównaną mobilność i możliwość pracy w dowolnym miejscu, dzięki baterii zdolnej zasilać sprzęt przez prawie 8 godzin i wadze zaledwie 4.1 kg - to coś czym nie mogły pochwalić się nawet najlepsze kompaktowe rozwiązania dostępne wówczas na rynku.

Co ciekawe, niektóre rozwiązania zastosowane w T1100 do dzisiaj cieszą się popularnością wśród producentów na całym świecie. Podobnie jak obecne ultramobilne urządzenia, laptop Toshiba nie posiadał wbudowanego dysku twardego, co pozwoliło zredukować jego masę i wydłużyć czas pracy baterii. Dlatego też z czystym sumieniem można stwierdzić, że T1100 zrewolucjonizował rynek komputerów osobistych i na długie lata wyznaczył trendy wśród producentów.

Masowa dostępność laptopów zapoczątkowała zupełnie nowy styl życia, pracy i rozrywki. To z pozoru niewielkie urządzenie miało swój ogromny wkład w dziedzinę technologii, rozwój ludzkości i cyfrowego społeczeństwa.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto