A A A

Woda - sposób na schłodzenie komputera

7 września 2015, 14:15
Jeśli od swojego sprzętu wymagacie dużo więcej od przeciętnego użytkownika, powinniście zainteresować się chłodzeniem wodnym.
Woda - sposób na schłodzenie komputera

Metod chłodzenia podzespołów jest cała masa, dzięki czemu niemalże każdy użytkownik może dobrać najlepszy sposób ochrony sprzętu zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Od lat 90 ubiegłego wieku najczęściej spotykanym chłodzeniem w gotowych konstrukcjach jest chłodzenie aktywne, którego serce stanowi wentylator wymuszający ruch powietrza w pobliżu powierzchni radiatora, ułatwiając odprowadzenie z niego ciepła. W większości nowszych modułów, prędkość wentylatora zmienia się wraz z ze zmianą temperatury procesora. Zatrzymanie lub brak wentylatora w układzie aktywnym powoduje przegrzanie procesora.

Rzadziej spotykanym chłodzeniem jest chłodzenie pasywne, polegające na odprowadzaniu ciepła tylko w wyniku konwekcji swobodnej powietrza (ruchu powietrza związany z różnicami temperatur). Taki układ wymaga jednak bardzo wydajnego radiatora.

Chłodzenie powietrzne aktywne i pasywne niesie za sobą jednak wady, które mogą przeszkodzić większości overclockerów. Powietrze ma niską pojemność cieplną, przez co nie jest w stanie magazynować odpowiednio dużej energii termicznej. Co więcej, jest fatalnym przewodnikiem ciepła, przez co wielokrotnie wentylatory nie dają rady efektywnie chłodzić podzespołów nawet przy pracy z kosmiczną prędkością obrotową.

Ciekły azot

Do chłodzenia pecetów próbowano wykorzystywać również między innymi moduły Peltiera czy inne pompy cieplne, jednak większość takich rozwiązań nie sprawdziła się z uwagi na możliwość skraplania się pary wodnej znajdującej się w powietrzu. Właśnie dlatego dla szczególnie wymagających stworzono możliwość chłodzenia cieczą - ciekłym azotem (rozwiązanie wykorzystywane wyłączenie przy pokazach) oraz wodą.

Jak to jest zrobione?

Woda stanowi niemalże idealne chłodziwo dla elementów elektronicznych. Dzięki ogromnej w porównaniu z powietrzem pojemności cieplnej (litr wody jest w stanie zgromadzić taką samą ilość energii co 1180 litrów powietrza), nawet najbardziej przegrzewające się podzespoły mogą zostać schłodzone dużo szybciej i efektywniej niż w przypadku chłodzenia nawet najbardziej wydajnym radiatorem powietrznym.

Układ do chłodzenia wodnego składa się z czterech głównych elementów połączonych wężami - bloku wodnego, który ma kontakt z chłodzonym elementem, chłodnicy (element mający oddać ciepło otoczeniu), pompki pobudzającej obieg cieczy i zbiornika wyrównawczego.

Woda, którą wykorzystuje się do chłodzenia nie może pochodzić z domowej instalacji z uwagi na dużą zawartość wapnia i mikroorganizmów. Najlepszą cieczą, którą możemy wykorzystać jako chłodziwo jest woda destylowana z odrobiną spirytusu, który zapobiegnie rozwojowi bakterii i organizmów wodnych w naszej konstrukcji. Między procesor a blok wodny należy dać odrobinę pasty termoprzewodzącej, dzięki czemu możliwe będzie lepsze odprowadzenie ciepła z CPU lub karty graficznej.

Dla początkujących

Zaawansowani modderzy bardzo często sami tworzą swój system chłodzenia wodnego. Jeśli jednak chłodzenie wodne ma być instalowane po raz pierwszy warto sięgnąć po jeden z gotowych zestawów, na przykład takich jak Seidon - moduł przystosowany do efektywnego chłodzenia zarówno procesorów od Intela jak i AMD. Zestaw tego producenta bez problemu można podłączyć jako standardowe chłodzenie.

Osobom, które wymagają od chłodzenia nieco więcej śmiało polecić można Neptona - zestaw zawierający ultrawydajną pompę i specjalnie zaprojektowany blok wodny, dzięki czemu moduł jest jednym z najlepiej chłodzących gotowych zestawów na rynku.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto