A A A

Xerox chce kupić HP

7 listopada 2019, 09:15
Przedstawiciele koncernu HP potwierdzili, że prowadzą rozmowy z Xeroksem.
Xerox chce kupić HP

Dziennik „The Wall Street Journal" informuje, że firma Xerox rozważa przejęcie koncernu HP – producenta drukarek i komputerów. Według przedstawiciela HP oferta zakupu została złożona przez Xeroksa 5 października.

„The Wall Street Journal" utrzymuje, że Xerox jest skłonny zaoferować za HP sumę 27 miliardów dolarów. Transakcja wydaje się o tyle dziwna, że HP jest wyceniany na 27–29 miliardów dolarów, Xerox zaś – na niewiele ponad 8 miliardów dolarów. Przedstawiciel HP potwierdził dziennikowi, że obecnie trwają rozmowy między obydwoma firmami.

Dzień wcześniej firma Xerox ogłosiła, że sprzedaje należące do niej 25% udziałów w działającej od wielu lat w regionie Azji i Pacyfiku spółce joint venture Fuji-Xerox, specjalizującej się w usługach zarządzania dokumentami. Wpływy z transakcji, szacowane na 2,3 miliarda dolarów, mogłyby posłużyć do sfinansowania oferty złożonej koncernowi HP. Z kolei w roku ubiegłym koncern odrzucił propozycję połączenia się z japońskim holdingiem Fujifilm (za kwotę 6,1 miliarda dolarów).

HP ma za sobą częste zmiany kierownictwa i gorszy okres finansowy (w III kwartale 2019 r. przychody ze sprzedaży drukarek spadły o 5% w stosunku do roku ubiegłego). W ciągu kolejnych miesięcy koncern czeka restrukturyzacja, w wyniku której pracę straci 9 tysięcy osób zatrudnionych w oddziałach na całym świecie.

Hewlett-Packard był jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które przyczyniły się do powstania Doliny Krzemowej (i prawdopodobnie archetypem „firmy założonej w garażu"). W 2014 roku podzielono je na dwa koncerny: HP Inc. (sprzedający drukarki i komputery osobiste) oraz HP Enterprise (dostarczający serwery i oprogramowanie dla przedsiębiorstw).

Dzięki połączeniu koszty działalności firm Xerox i HP mogłyby spaść rocznie o 2 miliardy dolarów. Dla Xeroksa przejęcie HP byłoby szansą na powiększenie oferty drukarek domowych i biurowych oraz rozwinięcie świadczonych firmom zewnętrznym usług druku i zarządzania dokumentami.

fot. Xerox


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto